10 lat technologii bezpieczeństwa firmy B&R

© B&R

Udostępnij:

W roku 2008 firma B&R wprowadziła na rynek nadającą nowy kierunek, zintegrowaną technologię bezpieczeństwa „Smart Safe Reaction Technology“. Na przestrzeni dziesięciolecia firma B&R stała się jednym z najbardziej innowacyjnych producentów programowalnej technologii bezpieczeństwa. Franz Kaufleitner, produkt manager zintegrowanej technologii bezpieczeństwa w B&R opowiada, jak firma przekształciła się w ostatnich dziesięciu latach z nowicjusza w dyktatora trendów.Kiedy B&R podjął decyzję o rozwoju technologii bezpieczeństwa?

Naszym zamiarem było poszerzenie naszego portfolio automatyzacji o funkcje technologii bezpieczeństwa. Już w roku 2000 zrealizowaliśmy w ramach naszej techniki napędowej ACOPOS w pełni elektroniczne bezpieczne wyłączenie momentu (STO) - nowość w skali światowej, która w międzyczasie została przejęta przez wiele firm. W roku 2004 zdecydowaliśmy się w końcu poszerzyć zestaw produktów o zintegrowane funkcje bezpieczeństwa bazujące na urządzeniach sterowniczych, narzędziach programowania, protokole bezpieczeństwa, bezpiecznych I/O oraz bezpiecznych funkcjach napędu. U szczytu popularności technologii Safety w roku 2008 mogliśmy już dostarczyć naszym klientom kompletne i zintegrowane rozwiązanie bezpieczeństwa.Czym różni się technologia bezpieczeństwa B&R od innych systemów safety?

Technologia bezpieczeństwa musi wspierać automatyzację maszyn - nie może być ona czynnikiem obciążającym. W przypadku innych systemów bezpieczeństwa priorytetem jest zatrzymanie maszyn, my natomiast szukamy sposobów na podtrzymanie produkcji. Nasze szerokie spektrum funkcji bezpieczeństwa pozwala użytkownikowi elastycznie reagować na zdarzenia związane z bezpieczeństwem. Różnorodność bezpiecznych opcji maszynowych umożliwia naszym klientom zabezpieczenie różnych wariantów maszyny jedynie jedną aplikacją bezpieczeństwa. Na to od początku kładliśmy nacisk i to stymuluje nasze działania. Bezpieczeństwo oznacza o wiele więcej, niż tylko wyłączenie maszyny.

Jak rozwinęło się portfolio B&R od czasu wprowadzenia na rynek w roku 2008?

Kamień węgielny położyliśmy w roku 2008 sterownikiem bezpieczeństwa oraz modułami z czterema bezpiecznymi cyfrowymi wejściami oraz czterema bezpiecznymi cyfrowymi wyjściami. Od tego czasu nieprzerwanie rozwijamy system w dwóch kierunkach. Po pierwsze umiejscowiliśmy na rynku nowe funkcje i produkty przyszłości. Przykładowo SafeROBOTICS proponuje obszerne funkcje bezpieczeństwa dla łańcuchów kinematycznych a DataToSafeDATA umożliwia umieszczenie standardowych sygnałów w funkcjach bezpieczeństwa. Obecnie portfolio bezpieczeństwa B&R obejmuje więcej niż 120 różnych produktów.

Jednocześnie nieprzerwanie poszerzamy zgodność naszych produktów z wymaganiami różnorodnych branż. Z początku skupialiśmy się na klasycznej budowie maszyn, lecz po niedługim czasie wprowadziliśmy produkty w klasie szczelności IP67, powlekane produkty dla surowych środowisk i nowe certyfikaty takie jak DNVGL dla zastosowań okrętowych i morskich. Obecnie nasze produkty znajdują zastosowanierównież w turbinach wiatrowych, technice sceny, systemach dźwigowych i windowych, automatyzacji procesów i fabryk, hutach stali, aplikacjach centrów logistycznych i wielu innych.

 

Źródło: B&R

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również