4. rewolucja przemysłowa w polskich firmach

© WObit

Udostępnij:

Wypowiedź Przemysława Degórskiego, dyrektora rozwoju, produkcji i sprzedaży w firmie WObitJakie wyzwania przed Państwa firmą stawia IV rewolucja przemysłowa?

IV rewolucja przemysłowa stawia przed przedsiębiorstwami całego świata całkowicie nowe wyzwania. Wytwarzany produkt ma być coraz bardziej dostosowany do potrzeb klienta, abyutrzymać właściwości typowe dla produkcji masowej. Każdy chce zatem otrzymać produkt jak najbardziej uszyty na jego miarę, a jednocześnie tani i powtarzalny. Dla większości firm to wyzwanie, dla firmy WObit, to olbrzymia szansa. Urządzenia produkowane przez WObit, w tym roboty przemysłowe, a w szczególności roboty MOBOT® AGV są stworzone po to, by postulaty IV rewolucji przemysłowej mogły być wdrożone w życie. Z jednej strony WObit standaryzuje swoje roboty, ale z drugiej strony pozostawia przestrzeń do ich modyfikacji. Programowalność oraz komunikacja za pomocą protokołów sieciowych pozwala korzystać z naszych urządzeń w różnych aplikacjach oraz zaplanować szybkie przezbrajanie linii produkcyjnej.Czy polskie firmy są gotowe na wykorzystywanie rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0?

Polskie firmy muszą być bardziej zgodne z rewolucją 4.0 niż ich konkurenci z krajów silnie rozwiniętych przemysłowo. By zaistnieć na rynku międzynarodowym, często musimy być zdecydowanie lepsi i posiadać dodatkowe argumenty, które decydują o wyborze polskiej marki. Jestem jednak przekonany, że wiele polskich przedsiębiorstw doskonale radzi sobie z tymi wyzwaniami. Odwiedzając fabryki często słyszę, że linie produkcyjne w naszym kraju są przystosowane do szybkiego przezbrajania, do produkcji różnorodnego asortymentu. Myślę, że największym wyzwaniem dla nas jest obecnie automatyzacja i robotyzacja, gdyż dotychczas wiele czynności było wykonywanych manualnie. Może paradoksalnie właśnie ten fakt stwarza nam lepsze możliwości, ponieważ automatyzując procesy, możemy robić to zgodnie z nowymi
standardami.

Jakie najnowsze rozwiązania w Państwa firmie wpisują się w ideę Smart Factory?

Firma WObit to przedsiębiorstwo, które było zgodne z IV rewolucją przemysłową znacznie wcześniej, niż zaczęto głośno powtarzać jej hasła. Już w roku 2005 posługiwaliśmy się sloganem „czujemy i poruszamy” i dostarczaliśmy urządzenia, które pozwalały na w pełni automatyczną regulację procesów przemysłowych. W ostatnich latach nasz asortyment znacznie się poszerzył, a na największą uwagę zasługują roboty MOBOT® AGV, roboty TOWER, roboty kartezjańskie i moduły liniowe. Jednak to nie wszystko, dla tych firm, których celem jest budowanie własnych ciekawych rozwiązań przemysłowych mamy zarówno bardzo zaawansowaną sensorykę oraz napędy, jak i oprogramowanie klasy SCADA.

 

 

Źródło: WObit

Udostępnij:

DrukujPiotr Kornacki
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również