7 istotnych odkryć, które dokonano przez przypadek

Fotolia - BillionPhotos.com

Przełomowe wynalazki z reguły wymagają wiele lat żmudnej pracy. I co więcej, nie zawsze ten trud kończy się sukcesem. Są jednak i całkowicie odmienne przypadki, kiedy to naukowcy niejako przypadkiem wpadali na ślad jakiegoś wynalazku lub nowej technologii. Oto siedem, naszym zdaniem, najciekawszych tego typu przypadków.


Zdjęcia rentgenowskie

Odkrył je w 1895 r. Wilhelm Conrad Röntgen w Würzburgu. Niemiecki fizyk badał promienie katodowe, gdy zauważył w swoim laboratorium świecącą kartkę papieru. Papier pokryty był materiałem, który świecił w świetle ultrafioletowym i pod promieniowaniem katodowym. Promienie "Rentgena", jak je nazwał, były w stanie przeniknąć miękką materię i wkrótce doprowadziły do przełomu w diagnostyce medycznej.


Teflon

Materiał, który dziś pokrywa m.in. patelnie, został wynaleziony podczas prac nad nowym czynnikiem chłodniczym do lodówek. Amerykanin Roy Plunkett, pracownik firmy DuPont, pracował nad politetrafluoroetylenem (PTFE). Okazało się, że materiał ten nie nadaje się jako czynnik chłodniczy, ale za to jest on wyjątkowo odporny na ciepło i bardzo stabilny. Plunkett opatentował PTFE w 1941 r., ale dopiero dekadę później inżynier Marc Grégoire wraz ze swoją żoną wpadli na pomysł, by pokrywać tym materiałem patelnie i garnki.


Porcelana

Wprawdzie porcelana była znana już w Chinach mniej więcej od ok. VII w., jednak w innych częściach świata nie znano jeszcze tego materiału albo nie wiedziano, jak go produkować. Sztuki tej udało się dopiero w 1708 r. Johannowi Friedrichowi Böttgerowi, który był alchemikiem i eksperymentował z różnymi składnikami, z którymi mieszał m.in. złoto. Wynaleziona przez niego porcelana miśnieńska (od miejsca produkcji w Miśni) do dziś jest ceniona na całym świecie.


Penicylina

Jedno z największych odkryć w najnowszej historii medycyny było dziełem Alexandra Fleminga, który w 1928 r. prowadził badania nad bakteriami gronkowca (niektóre źródła mówią o tyfusie). Tuż przed wakacjami dodał do bakterii płytkę agarową i kiedy wrócił do laboratorium we wrześniu, odkrył na niej nalot pleśni, a wokół niej ani śladu bakterii.




Buty na rzep

Szwajcarski inżynier Georges de Mestral wpadł na pomysł zapinania na tzw. rzep podczas jednej ze swoich wypraw. Początkowo irytował go łopian, który przyczepiał się do jego spodni i płaszcza, a także psa. Po bliższej analizie uświadomił sobie, że maleńkie, elastyczne haczyki podtrzymujące łopian były dobrym systemem zapinania. Opatentował swój wynalazek pod nazwą "Velcro" jako kompozycja słów "welur" (francuski aksamit) i "szydełka" (francuski haczyk).


Mikrofalówka

Amerykański inżynier Percy Spencer badał magnetrony radialne, kiedy odkrył, że batonik w jego kieszeni zaczyna się topić. Zjawisko to zostało już wprawdzie dostrzeżone wcześniej, ale dopiero Spencer jako pierwszy zrozumiał, co się stało i jak z tego odkrycia skorzystać. Eksperymentował następnie z popcornem i innymi potrawami, aż wreszcie w 1946 r. zbudował pierwszy egzemplarz urządzenia, które było prekursorem dzisiejszej mikrofalówki.


Dynamit

Alfred Nobel z pewnością nie wynalazłby dynamitu i być może dziś nie byłoby nagród Nobla, gdyby nie przypadek. Podczas prac nad nitrogliceryną (materiału niezwykle wybuchowego) jedna z fiolek wylała mu się na ziemię. Jednak nie doszło do wybuchu. Okazało się, że ziarenka piasku zadziałały stabilizująco i zapobiegły eksplozji. Na bazie takiej mieszanki (nitrogliceryny i piasku) powstała wstępna forma dynamitu.

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę