Jak samodzielnie wdrożyć monitorowanie zużycia energii elektrycznej i zacząć oszczędzać

JM elektronik

Rosnące ceny energii stały się faktem i wielu menedżerów myśli o wdrożeniu scenariuszy oszczędzania energii. Nie można oszczędzać, nie wiedząc precyzyjnie, gdzie energia jest zużywana. To oczywiste, bowiem nie mierząc nie można zarządzać. Chcąc oszczędzać, trzeba najpierw monitorować zużycie. Idea monitorowania zużycia energii nie jest nowa, co przemawia za jej słusznością. Nowe są jedynie uwarunkowania, wynikające z rosnących cen prądu.

Na rynku obecne są od lat rozwiązania przeznaczone do monitorowania zużycia energii. Niestety koszt rozwiązań dostosowanych do warunków przemysłowych uzasadniał tego typu wdrożenia jedynie w największych firmach lub energetyce zawodowej. Co jednak ze średnimi i małymi firmami – jak one mają oszczędzać energię elektryczną?

Odpowiedzią jest zastosowanie rozwiązania firmy ICP DAS dostępnego od niedawna w Polsce dzięki firmie JM elektronik. ICP DAS to światowego formatu producent automatyki przemysłowej z Tajwanu, który od początku swojej działalności główny nacisk kładł zarówno na niezawodność, jak i przystępność swojej oferty. Power Monitoring & Management Solution (w skrócie PMMS) to rozwiązanie, które można wdrożyć w przedsiębiorstwie samodzielnie. Wystarczy, że zatrudniony lub współpracujący z firmą automatyk poświęci trochę swojego czasu na pozyskanie nowej wiedzy.

Pierwsze kroki do samodzielnego wdrożenia monitoringu zasilania

W samodzielnym wdrożeniu PMMS kluczowe jest łatwe i szybkie pozyskanie wiedzy przez zatrudnionego lub współpracującego z firmą automatyka. W tym celu JM elektronik proponuje nabycie zestawu startowego którego koszt zaczyna się już od 800 dolarów, zbudowanego z pełnowartościowych urządzeń, mogących następnie pracować na hali. Już sam zestaw startowy umożliwia sprawdzenie w praktyce, czy funkcjonalność rozwiązania jest właściwa. JM elektronik opracował kompendium wiedzy, zawierającej przykładowe scenariusze oszczędzania energii, filmy instruktażowe czy dokumentację techniczną, wszystko to zgromadzone na stronie www.oszczedzaj-prad.pl. JM elektronik zapewnia także wsparcie techniczne inżyniera podczas pierwszego uruchomienia zestawu. W oparciu o wiedzę pozyskaną podczas uruchomienia zestawu startowego automatyk jest w stanie samodzielnie opracować projekt właściwej instalacji monitorującej zużycie energii.

 

© JM elektronik

 

Samodzielne uruchomienie PMMS

Wdrożenie PMMS może odbywać się bez uzależnienia od dostawcy i bez dodatkowych kosztów zakupu zewnętrznych usług. PMMS ma prostą budowę. Architektura składa się zaledwie z trzech warstw – urządzeń pomiarowych, koncentratora gromadzącego dane i gotowego do eksploatacji oprogramowania. W oparciu o pozyskaną wiedzę automatyk może wybrać z szeregu proponowanych urządzeń PMMS konkretne układy pomiarowe, których ceny zaczynają się od zaledwie 50 dolarów za punkt pomiarowy z przekładnikiem. Dostępne urządzenia umożliwiają pomiar prądu od Amper do kiloAmper na fazę. Urządzenia dostosowane są do pracy w warunkach przemysłowych (24h/7dni) z montażem DIN, z kompletami przekładników/cewek Rogowskiego. Jeden koncentrator danych umożliwia gromadzenie i interpretację wyników od 1 do 96 punktów pomiarowych. Urządzenia warstwy pomiarowej dostępne są w układach 1-fazowych, 3-fazowych i 24-kanałowych (mieszanie faz).

Bieżąca samodzielna eksploatacja PMMS

Oprogramowanie wbudowane w PMMS umożliwia precyzyjną prezentację wyników pomiarów: mocy czynnej, biernej, pozornej, harmonicznych. Oprogramowanie wbudowane w PMMS umożliwia konfigurację „strażnika mocy” wywołującego alarmy dźwiękowe, zapalającego lampy ostrzegawcze na sygnalizatorach, rozsyłającego ostrzegawczy e-mail czy automatyczne wiadomości z komunikatora internetowego. Wbudowane w PMMS środowisko IF-THEN-ELSE umożliwia znacznie więcej, jak zwyczajowy „strażnik mocy” – pozwala na sterowanie warunkami produkcji, w tym wyłączania chwilowo zbędnych odbiorników energii. Łącząc dane gromadzone w PMMS z informacjami z systemów MES/ERP przedsiębiorca może opracować profile energochłonności produkowanych wyrobów, analizując z czasem opłacalność i wpływ inwestycji na koszt wytworzenia poszczególnych asortymentów. Dane z systemu PMMS mogą być przesyłane zarówno do lokalnych baz danych, jak i do chmury.

PMMS – gdzie można zobaczyć i kupić

Wejdź na www.oszczedzaj-prad.pl

gdzie znajdują się szczegółowe wyjaśnienie architektury rozwiązania, opisy urządzeń, poglądowe filmy, katalogi i dokumentacja. Skontaktuj się z JM elektronik pod adresem pmms@jm.pl a szybko uzyskasz informacje zwrotne.

Źródło: JM elektronik

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę