Mierniki cęgowe – do czego służą i jak dokonać optymalnego wyboru?

Fluke

Wraz z postępem technologicznym w zakresie wyposażenia elektrycznego i obwodów pojawiły się nowe wyzwania dla elektryków i techników, które wymagają większych możliwości współczesnego sprzętu pomiarowego, ale również większych umiejętności osób, które się nim posługują. Elektryk znający podstawy używania sprzętu pomiarowego będzie lepiej przygotowany do współczesnych wyzwań w zakresie pomiarów oraz wyszukiwania i usuwania awarii. Miernik cęgowy jest ważnym narzędziem powszechnie stosowanym w zestawach narzędzi używanych przez elektryków i techników.

Miernik cęgowy łączy w sobie woltomierz i cęgowy miernik prądu. Podobnie jak w przypadku multimetru, miernik cęgowy również ewoluował z postaci analogowej do cyfrowej. Pierwotnie mierniki cęgowe były jednofunkcyjnymi miernikami przeznaczonymi dla elektryków, a współczesne modele łączą wiele funkcji pomiarowych, mają większą dokładność, a w niektórych przypadkach także specjalne funkcje pomiarowe. Mierniki cęgowe dysponują większością podstawowych funkcji multimetru cyfrowego (DMM) z wbudowanym przekładnikiem prądowym.

Działanie przekładnika
Możliwość mierzenia dużego prądu przemiennego przez mierniki cęgowe opiera się na prostej zasadzie działania przekładnika. Po zaciśnięciu szczęk przyrządu lub założeniu elastycznej sondy prądowej wokół przewodu, w którym płynie prąd przemienny, poprzez szczęki, które pełnią tutaj rolę podobną do rdzenia żelaznego w transformatorze, indukuje się prąd w uzwojeniu wtórnym podłączonym do bocznika pomiaru prądu na wejściu miernika. Do wejścia miernika wpływa dużo mniejszy prąd w związku z dużo większą liczbą zwojów uzwojenia wtórnego w stosunku do liczby zwojów uzwojenia pierwotnego owiniętych wokół rdzenia. Uzwojenie pierwotne stanowi zazwyczaj jeden przewód, wokół którego zaciśnięto szczęki lub elastyczną sondę pomiarową.

Jeśli uzwojenie wtórne ma 1000 zwojów, to prąd płynący w uzwojeniu wtórnym będzie wynosił 1/1000 prądu przepływającego przez uzwojenie pierwotne, czyli w tym przypadku przez mierzony przewód. W związku z tym prąd 1 A płynący w mierzony przewodzie wygeneruje prąd 0,001 A (1 mA) na wejściu miernika. Dzięki tej technice można w łatwy sposób mierzyć dużo większy prąd, zwiększając liczbę zwojów w uzwojeniu wtórnym.

Mierniki cęgowe mogą mierzyć zarówno prąd przemienny, jak i prąd stały. Obejmuje to statyczny prąd stały (DC) i prąd stały ładowania, a także prąd przemienny (AC). Mierniki cęgowe mierzące prąd DC używają czujników Halla. Czujnik Halla, czyli tak naprawdę swego rodzaju magnetometr, potrafi wykrywać wielkość strumienia magnetycznego. W przeciwieństwie do prostego czujnika indukcyjnego czujnik Halla działa także, gdy strumień magnetyczny jest statyczny, czyli nie zmienia się. Czujnik Halla będzie działać również w przypadku zmiennych pól magnetycznych. Szczęki miernika cęgowego, po połączeniu dwóch połówek, tworzą toroidalny żelazny rdzeń, w szczelinie którego jest umieszczony czujnik Halla. Czujnik jest tak umieszczony, że przepływa przez niego strumień magnetyczny indukowany w rdzeniu przez prąd w mierzonym przewodzie.

Wybór miernika cęgowego
Przy zakupie miernika cęgowego do pracy należy nie tylko kierować się podstawowymi danymi technicznymi, ale także cechami, funkcjami i ogólną wartością miernika, na co składa się konstrukcja miernika i jakość jego wykonania.

Niezawodność, zwłaszcza w trudnych warunkach, jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Zanim miernik cęgowy pojawi się w skrzynce narzędziowej elektryka, powinien przejść wiele rygorystycznych testów i programów ewaluacji.

Przy wyborze miernika cęgowego – lub jakiegokolwiek innego elektrycznego sprzętu pomiarowego — należy się kierować przede wszystkim bezpieczeństwem użytkownika. Każdy miernik dostępny na rynku powinien nie tylko być projektowany zgodnie z najnowszymi normami elektrycznymi, ale także przejść niezależne badania i otrzymać certyfikaty niezależnych laboratoriów badawczych, takich jak np. CSA, TÜV itp. Tylko dzięki tego typu certyfikatom można mieć pewność, że przyrząd pomiarowy spełnia najnowsze normy bezpieczeństwa.

Źródło: Fluke

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę