Nokia demonstruje możliwości sieci 5G

Nokia

Superszybka sieć mobilna, minimalne opóźnienia i możliwość wykorzystania jeszcze niezagospodarowanych pasm częstotliwości, to niektóre z zalet 5G - sieci następnej generacji, jakie zademonstrowała Nokia, we współpracy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej, podczas odbywającego się w Sopocie posiedzenia plenarnego BEREC (Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej).

W trakcie pokazu, który polegał na użyciu łączności 5G do sterowania mobilnym łazikiem marsjańskim zaprojektowanym przez studentów Politechniki Wrocławskiej, osiągnięto szczególnie niskie opóźnienie rzędu 4-10 milisekund i przepływność 375 Mb/s, wykorzystując pojedyncze pasmo fal milimetrowych 28GHz o szerokości 100MHz.

- To kolejny krok przybliżający nas do sieci 5G. Pokazujemy, że jest to technologia, za pomocą której możemy uzyskać wysokie przepływności łącza, przy minimalnych, niezauważalnych opóźnieniach. Technologia 5G będzie już niedługo wykorzystywana w wielu dziedzinach, np. w pojazdach autonomicznych, dronach z kamerami 4K, zaawansowanych systemach Internetu rzeczy oraz wirtualnej rzeczywistości. Dzisiejszy test udowadnia również, że z powodzeniem możemy wykorzystać częstotliwości, które nie są jeszcze zajęte" - powiedział Piotr Kaczmarek, prezes zarządu firmy Nokia w Polsce.

Nokia zaprezentowała działanie łączności 5G na bazie swojego rozwiązania sieci następnej generacji składającego się ze stacji bazowej i sieci radiowej Nokia AirScale , serwerów Nokia Air Frame do zarzadzania siecią na bazie chmury oraz emulowania sieci szkieletowej Evolved Packet Core (EPC), a także anten Active Antena System (AAS) wykorzystujących technologię massive MIMO. System ten, w zależności od konfiguracji, może osiągnąć prędkości rzędu 1,4 Gb/s.

Pokaz przygotowali specjaliści z wrocławskiego oddziału Nokia - Europejskiego Centrum Rozwoju Oprogramowanie i Inżynierii, gdzie m. in. powstają rozwiązania dla sieci 5G. Nokia zatrudnia w Polsce ponad 5800 pracowników, w tym blisko 4500 w obszarze R&D, a potencjał firmy i współpraca z wieloma polskimi partnerami przyczynia się do budowy ekosystemu 5G w Polsce.

 

Źródło: Nokia

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę