Unikatowa instalacja zagospodarowania wody zastosowana w górnictwie

Tauron

Uruchumiono nowoczesną infrastrukturę związaną z zagospodarowaniem wody z głębin kopalni w należącym do Tauron Wydobycie Zakładzie Górniczym Sobieski. Dzięki zrealizowanym inwestycjom woda w znacznym stopniu zabezpiecza potrzeby technologiczne, socjalno-bytowe i energetyczne zakładu.  

ZG Sobieski w Jaworznie należy do kopalń o największym dopływie wód dołowych do wyrobisk w górnictwie węgla kamiennego. Dopływ wód dołowych wynosi około 60 /min, co pociąga za sobą konieczność utrzymania w pełnym stopniu sprawności systemu głównego odwadniania. Odpompowywanie wody z podziemnych wyrobisk górniczych jest konieczne, by nie doszło do zalania czynnych zakładów, a często także dla ochrony powierzchni. W rejonie Piłsudski Zakładu Górniczego Sobieski uruchomiono nowoczesną oczyszczalnię ścieków sanitarnych oraz przebudowano sieć kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Oczyszczona woda odprowadzana jest do zbiornika wód podsadzkowych i wykorzystywana do celów technologicznych. Przedsięwzięcie wpisuje się w działania proekologiczne zakładu górniczego poprzez znaczne ograniczenie emisji zanieczyszczeń i zużycia wody. - W każdym aspekcie funkcjonowania naszych zakładów górniczych uwzględniamy działania proekologiczne, optymalizujące koszty ich funkcjonowania. Wykorzystywanie potencjału gospodarczego wód dołowych wpisuje się w funkcjonującą w Grupie Tauron Gospodarkę Obiegu Zamkniętego – mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu Tauron Wydobycie.

© Tauron

Ciepło z wody

Woda dołowa jest wykorzystywana do produkcji ciepła. Zasila ona kaskadową Stację Pomp Ciepła, która osiąga moc 420kW. Pompy produkują rocznie ok 6 000 GJ ciepła pokrywając zapotrzebowanie obiektów łaźni górniczych w rejonie Sobieski.

Uzdatnianie się opłaca

W ZG Sobieski funkcjonuje także stacja uzdatniania wody. Po uzdatnieniu woda jest wykorzystywana na potrzeby użytkowe, jako alternatywa dla źródła zaopatrzenia z sieci miejskiej. Woda dołowa wykorzystywana jest również w Zakładzie Wzbogacania i Odsiarczania Miałów oraz Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla do procesów technologicznych oraz do celów gospodarczych.

Źródło: Tauron

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę