ABB i HPE chcą zmniejszyć energochłonność superkomputerów

©

Udostępnij:

ABB wraz ze swoim globalnym partnerem, firmą Hewlett Packard Enterprise (HPE), pracuje nad technologią, która ma zmniejszyć ilość energii zużywaną przez wysokowydajne superkomputery, a jednocześnie zwiększyć ich moc obliczeniową.

Odpowiedzi na najpilniejsze wyzwania społeczeństwa ukryte są w ogromnych ilościach danych. W badaniach nad modelowaniem pandemii, medycyną precyzyjną, zmianą klimatu czy mechaniką kwantową największe na świecie centra R&D wykorzystują superkomputery. Niektóre z nich pracują z maksymalną wydajnością bez względu na bieżące obciążenie obliczeniowe.Superkomputery HPE Cray wykorzystują rozwiązanie ABB w zakresie zasilania prądem stałym (DC) wyższego napięcia, które umożliwia ograniczenie wykorzystania miedzi o współczynnik o wartości 14. Inną korzyścią jest zmniejszenie strat mocy nawet o 95%. Technologia pozwala ponadto na zwiększenie lub zmniejszenie poboru energii w zależności od aktualnego obciążenia obliczeniowego.

ABB i HPE torują drogę do zrównoważonych wysokowydajnych centrów przetwarzania danych, które mogą pomóc w poszukiwaniu rozwiązań na tak istotne problemy, jak przewidywanie pandemii, walka ze zmianami klimatycznymi i odkrywanie nowych leków – powiedział Peter Raadsen z ABB.

Powinniśmy mieć możliwość przeprowadzania większej liczby obliczeń zużywając przy tym mniej energii – dodał główny specjalista ds. zrównoważonego rozwoju w HPE, Christopher Wellise. – Chcemy jak najszybciej dotrzeć do celu, jakim jest gospodarka obiegu zamkniętego.

Superkomputery są monitorowane w czasie rzeczywistym pod kątem m.in. temperatury i zużycia energii za pośrednictwem narzędzi takich jak HPE OneView, HPE InfoSight, ABB Ability Data Center Automation lub zewnętrzny program Dell Data Center Infrastructure Management (DCIM). Pozwala to podejmować zawczasu odpowiednie działania optymalizujące.

Co więcej, w połączeniu z ABB Ability Data Center Automation, przemysłowym rozwiązaniem dla lokalnych i hybrydowych środowisk w chmurze, HPE i ABB są w stanie dostosować działanie systemu chłodzenia do aktualnego obciążenia, co przekłada się na zmniejszenie zużycia energii nawet o 30%.Firmy HPE i ABB są globalnymi partnerami strategicznymi od listopada 2017 r. Współpraca łączy ofertę cyfrową ABB z innowacyjnymi rozwiązaniami HPE w zakresie łączności, bezpiecznych obliczeń brzegowych i programowania hybrydowego, a także nowych modeli „wszystko jako usługa”.

Źródło: ABB

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również