ABB pomaga Holandii rozwinąć flotę e-busów

e-busy ABB © ABB

Udostępnij:

ABB dostarczy ponad 100 szybkich ładowarek i stacji dużych mocy na potrzeby holenderskiego przewoźnika Qbuzz. Holandia dąży do tego, aby do 2025 r. wszystkie autobusy elektryczne obsługujące transport publiczny w kraju były zeroemisyjne. 

W północnej części kraju, w prowincjach Groningen i Drenthe, ABB zainstalowała 62 stacje ładowania o dużej mocy (100 kW): w zajezdniach Qbuzz w Emmen, Appingendam, Stadskanaal, Oude Pekela, Zoutkamp, Surhuisterveen i Assen. Urządzenia pracujące w zakresie napięć 150-850 V DC będą wykorzystywane do ładowania autobusów w nocy. Z kolei na południowym zachodzie, na zajezdniach na terenie gminy Dordrecht, ABB zainstalowała 38 szybkich ładowarek Terra 54 50kW.Firma dostarczyła również sześć stacji HVC-300 z odwróconym pantografem, przeznaczonych do ładowania na trasie, które umieszczono w różnych punktach sieci autobusowej wokół Dordrecht. To inteligentne rozwiązanie o mocy do 300 kW pozwala naładować autobus w czasie 3-6 minut, w zależności od tego, ile kilometrów brakuje do ukończenia trasy. W technologii szybkiego ładowania pantografowego autobus elektryczny jest zasilany prądem stałym z pantografu zamontowanego na obiekcie. Umożliwia to ładowanie autobusu bez opóźnień w rozkładzie jazdy.

Nasze stacje dużej mocy pozwolą na szybkie i sprawne ładowanie dużej floty autobusów, pomagając w realizacji ambitnego celu, jakim jest zeroemisyjny transport publiczny. To będzie też świetny przykład dla innych europejskich krajów – powiedział Frank Muehlon, dyrektor biznesu e-mobility w ABB.

W przyszłości szybkie ładowarki ABB o mocy 50 kW pozwolą również Qbuzz oferować usługę ładowania dla samochodów prywatnych. – Chcemy dawać operatorom rozwiązania na przyszłość. To możliwość wzmocnienia oferty, gdy nadejdzie właściwy moment. W ten sposób będziemy tworzyć przyszłość mobilności zarówno w transporcie publicznym, jak i prywatnym – dodał Muehlon.Źródło: ABB

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również