ABB rozszerza zrobotyzowane rozwiązania na bazie AI

ABB, roboty © ABB

Udostępnij:

ABB oraz startup Covariant ogłosiły podjęcie współpracy, która ma na celu wprowadzenie na rynek zrobotyzowanych rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję. Ich pierwszym wspólnym projektem jest w pełni autonomiczna instalacja do obsługi procesu realizacji zamówień.

Obie firmy mają podobną wizję robotyki, która wykorzystuje sztuczną inteligencję i opiera się na robotach uczących się wraz z każdym zrealizowanym zadaniem, pracujących ramię w ramię z ludźmi.Biorąc pod uwagę przyspieszone tempo wzrostu sektora handlu elektronicznego (e-commerce) na świecie, ABB widzi ogromny potencjał w zrobotyzowanych rozwiązaniach wykorzystujących sztuczną inteligencję. Rozwiązania te mogłyby znaleźć szerokie zastosowanie między innymi w logistyce, usługach magazynowania czy przy sortowaniu paczek i przesyłek pocztowych. Według danych portalu Statista, globalne przychody w sektorze e-commerce wzrosną o ponad 50% w ciągu najbliższych pięciu lat: z 1,7 bln euro w 2019 r. do 2,6 bln euro w 2024 r.

Coraz większe zapotrzebowanie na usługi związane z obsługą klienta i realizacją zamówień w obszarze e-commerce to duża szansa dla inteligentnej automatyki, głównie ze względu na złożoność i pracochłonność wykonywanych czynności. Rynek rozwija się w stałym tempie (4–5% CAGR) i według firmy Beroe Inc. w 2021 r. osiągnie wartość 51,3 mld euro. Obecnie obsługa magazynu wymaga dużego nakładu pracy, a branża ma trudności w znalezieniu i utrzymaniu pracowników do kompletacji i pakowania. O ile roboty doskonale sprawdzają się w powtarzalnych zadaniach, o tyle do tej pory brakowało im inteligencji, która umożliwiałaby identyfikowanie i obsługę dziesiątek tysięcy nieustannie zmieniających się produktów podczas typowej pracy w magazynie.

W 2019 r. ABB zorganizowała globalny konkurs, który oceniał sposób w jaki 20 startupów oferujących technologie AI radzi sobie z 26 rzeczywistymi wyzwaniami w zakresie kompletacji, pakowania i sortowania. Celem było sprawdzenie, czy sztuczna inteligencja jest już na tyle rozwinięta, aby móc wykorzystać cały potencjał robotyki i automatyzacji. ABB poszukiwała również partnera technologicznego, z którym mogłaby wspólnie opracować niezawodne rozwiązanie AI, wspierające jej roboty przy autonomicznej obsłudze różnych materiałów.

Covariant Brain to uniwersalna sztuczna inteligencja, która umożliwia robotom obserwowanie otaczającego świata, wyciąganie wniosków i podejmowanie stosownych działań, czyli wykonywanie zadań zbyt skomplikowanych dla tradycyjnie programowanych robotów. Oprogramowanie Covariant pozwala robotom zdobywać coraz więcej umiejętności – mogą samodzielne przystosowywać się do nowych zadań metodą prób i błędów. Dzięki temu ciągle poszerzają zakres przedmiotów, które rozpoznają, np. przy kompletacji zamówienia.

Pierwsze rozwiązanie opracowane przez ABB we współpracy z Covariant zostało już wdrożone w Active Ants – holenderskiej firmie, która jest czołowym dostawcą usług e-commerce dla firm internetowych.Współpraca z Covariant to element naszej strategii zakładającej rozwój w kierunku nowych sektorów charakteryzujących się z dużo dynamiką wzrostu, takich jak dystrybucja i handel elektroniczny. Integrując sztuczną inteligencję z naszymi robotami tworzymy nowe możliwości i zastosowania dla różnych branży – powiedział Sami Atiya, dyrektor Biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB.

Jeśli chcemy doskonalić sztuczną inteligencję, musimy wyprowadzić ją z laboratoriów i zastosować w prawdziwym świecie – dodał Peter Chen, dyrektor generalny i współzałożyciel Covariant. – Cieszymy się z możliwości współpracy z ABB przy tworzeniu rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję dla klientów robotyki na całym świecie. Uzyskujemy dostęp do gromadzonej już od prawie 50 lat wiedzy i doświadczenia ABB w stosowaniu systemów automatyki w najbardziej wymagających instalacjach przemysłowych.

ABB

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również