ABB stworzyło transformator o napięciu 1100 kV – HVDC

ABB

Firma ABB pisze kolejny rozdział historii elektryczności – w Chinach rygorystycznym testom poddawane są transformatory i kluczowe urządzenia pierwszego na świecie projektu o napięciu 1100 kilowoltów (kV).

ABB ustanowiła kolejny pionierski rekord innowacji dzięki udanym testom największego na świecie transformatora do przesyłu energii elektrycznej prądem stałym o bardzo wysokim napięciu (UHVDC). Transformator UHVDC o napięciu +/- 1100 kV (1,1 miliona woltów), opracowany i wyprodukowany w ścisłej współpracy z State Grid Corporation of China (SGCC), pomyślnie przeszedł serię prób i testów, w tym próby typu, torując drogę do realizacji łącza UHVDC Changji-Guquan, które przesyła moc z regionu Xinjiang na północnym zachodzie Chin do prowincji Anhui we wschodniej części kraju.

Changji-Guquan, pierwsze na świecie łącze UHVDC o napięciu +/- 1100 kV, ustanowi nowy światowy rekord pod względem poziomu napięcia, przepustowości i odległości. Będzie ono w stanie przesłać 12 000 megawatów energii elektrycznej, co odpowiada możliwościom 12 dużych elektrowni. Jest to o 50% więcej niż możliwości istniejącego obecnie łącza UHVDC o napięciu +/- 800 kV. Odległość przesyłu zostanie wydłużona z około 2000 km do ponad 3000 km, umożliwiając integrację i transmisję z wielu źródeł odnawialnych na znacznie większą skalę.

Po pełnym uruchomieniu łącze UHVDC będzie mogło zasilać osiem linii kablowych o napięciu 500 kV i dwie linie o napięciu 1000 kV, zapewniając moc odpowiadającą dwukrotności średniego rocznego zużycia energii w Szwajcarii. Sukces ABB umożliwi także po raz pierwszy połączenie prądu stałego +/- 1100 kV z łączami UHVAC 750 kV. Oprócz transformatora firma ABB opracowała i pomyślnie przetestowała wiele innych kluczowych urządzeń wchodzących w skład projektu +/- 1100 kV, w tym  stacje przekształtnikowe, izolatory przepustowe i wyłączniki prądu stałego. 

Poza przesyłem większej mocy na większe odległości z mniejszymi stratami to przełomowe osiągnięcie umożliwi połączenie sieci AC i DC oraz wsparcie przyszłego połączenia regionów i krajów – powiedział Claudio Facchin, dyrektor Dywizji Produktów i Systemów Energetyki ABB. – Wzmacnia ono naszą pionierską technologię w zakresie transmisji HVDC i potwierdza ścisłą współpracę ABB z SGCC, ponieważ umożliwiamy stworzenie mocniejszej, bardziej inteligentnej i ekologicznej sieci.

Projekt Changji-Guquan +/- 1100 kV stanowi ważny krok techniczny, dzięki któremu osiągnęliśmy najwyższe na świecie napięcie prądu stałego. Transformator jest kluczowym elementem tego łącza i cieszymy się, że pierwszy z przełomowych transformatorów pomyślnie przeszedł wszystkie testy. Jego możliwości przekroczyły nasze oczekiwania. Chciałbym pogratulować zespołom z ABB i SGCC tych sukcesów – powiedział Liu ZeHong, wiceprezes wykonawczy w SGCC.

Największe miasta znajdują się na wschodzie Chin, a znaczna część zasobów energetycznych – na zachodzie i północnym zachodzie kraju. Rozległość kraju i rosnący popyt spowodowały przyspieszenie budowy łączy bardzo wysokich napięć. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie przepustowości transmisji przy jednoczesnym zminimalizowaniu strat.

Film z realizacji projektu

Firma ABB zapoczątkowała technologię HVDC ponad 60 lat temu i jest światowym liderem branży – ma na swoim koncie ponad 110 projektów związanych z HVDC, co odpowiada całkowitej zainstalowanej mocy o wartości ponad 120 000 MW i stanowi mniej więcej połowę zainstalowanej bazy światowej. Technologia przesyłu mocy przy użyciu połączeń UHVDC (ang. ultrahigh-voltage direct current - ultrawysokonapięciowych prądu stałego) jest zaawansowanym  rozwinięciem technologii HVDC (ang. high-voltage direct current - wysokonapięciowego prądu stałego). Jest to największe osiągnięcie w zakresie przepustowości i wydajności systemów elektroenergetycznych na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. W 2010 r. firma ABB wspierała SGCC w realizacji projektu Xiangjiaba-Szanghaj, dzięki czemu powstało pierwsze na świecie łącze UHVDC do przesyłu mocy o napięciu +/- 800 kV przeznaczone do komercyjnej eksploatacji.

 Źródło: ABB

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę