ABB wycofuje się z branży fotowoltaicznej

ABB, Fimer, fotowoltaika, falowniki fotowoltaiczne © pixabay-cverkest

Udostępnij:

ABB i spółka Fimer podpisały porozumienie dotyczące nabycia należącego do ABB biznesu falowników fotowoltaicznych. Transakcja ma na celu poprawić perspektywy tego biznesu i pozwoli ABB skoncentrować się na innych wzrostowych rynkach.

Biznes falowników fotowoltaicznych ABB to około 800 pracowników w ponad 30 krajach, a także zakłady produkcyjne i jednostki badawczo-rozwojowe we Włoszech, w Indiach i Finlandii. Działalność obejmuje biznes falowników Power-One, który został nabyty przez Dywizję Napędów i Automatyzacji Produkcji ABB w 2013 r. Biznes oferuje szeroki zakres produktów, systemów i usług dla różnych rodzajów instalacji solarnych. Obecnie jest częścią biznesu Elektryfikacji ABB, a w 2018 r. osiągnął przychody na poziomie ok. 290 mln USD.Pozytywny wynik finansowy

Obie firmy zapewnią sprawne przejście zarówno dla klientów, jak i pracowników. Fimer będzie honorować wszystkie istniejące gwarancje, a ABB zrekompensuje włoskiej spółce przejęcie biznesu wraz z jego zobowiązaniami.

W efekcie ABB spodziewa się poniesienia kosztów nieoperacyjnych w II kwartale 2019 r. w wysokości 430 mln USD już po opłaceniu podatków, co przełoży się na wynik finansowy spółki w tym roku. Około 75% tej kwoty stanowią wypływy środków pieniężnych, które będą przekazywane przez ABB firmie Fimer od dnia zamknięcia transakcji do 2025 r. Dodatkowo ABB przewiduje koszty związane z procesem wyodrębniania biznesu w wysokości do 40 mln USD, które będą ponoszone począwszy od drugiej połowy tego roku.Gwarantowany rozwój

Sprzedaż biznesu jest zgodna z naszą strategią zarządzania portfelem w celu zwiększenia konkurencyjności, skoncentrowania się na efektywności dochodów i segmentach oferujących większy wzrost – powiedział Tarak Mehta, dyrektor Dywizji Elektryfikacji ABB. – Energia słoneczna jest kluczowym obszarem działalności Fimer, w związku z czym uważamy, że firma ta będzie bardzo dobrym właścicielem naszego biznesu falowników fotowoltaicznych. Połączenie portfeli w ramach firmy Fimer przyczyni się do dalszego wzrostu sprzedaży. Dzięki swojej ofercie inteligentnych produktów niskiego i średniego napięcia, ABB będzie nadal integrować energię słoneczną w szeregu rozwiązań typu „smart”, takich jak inteligentne budynki, magazyny energii i stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

Dla nas to kolejny krok w rozwoju, który pozwoli firmie zwiększyć swoje zaangażowanie w branżę energii słonecznej – dodał Filippo Carzaniga, dyrektor wykonawczy Fimer. – Zamierzamy pozytywnie wpływać na rynek energetyki poprzez rozwój nowych platform produktowych i innowacyjnych technologii cyfrowych. Będziemy kontynuować doskonałą pracę realizowaną przez ABB w ostatnich latach, łącząc cenne zasoby, wiedzę i doświadczenie zakładów we Włoszech i na całym świecie - dodaje.

Źródło: ABB

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również