AI4EU, czyli sztuczna inteligencja po europejsku

OVH

Pod patronatem Unii Europejskiej wystartowała inicjatywa „AI4EU”. Ma ona na celu stworzenie wiodącej platformy AI dla Europy oraz zbliżenie świata nauki i biznesu właśnie w kontekście prac nad sztuczną inteligencją. W przedsięwzięciu, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, współpracuje ze sobą 80 podmiotów z 21 państw.

Jak wynika z raportu McKinseyi, europejskie spółki reprezentują wyłącznie 11% udziałów w rynku sztucznej inteligencji. Stary Kontynent jest daleko za USA (38%) i przodującymi Chinami (ok. 50%). Co znamienne, wśród głównych czynników hamujących rozwój europejskiej myśli, raport wymienia m.in. brak zdolności skalowania rozwiązań ze względu na liczne podziały administracyjne i różnice między rynkami.

Najważniejszy rozwój

- Mamy w Europie dużo firm i start-upów, które inwestują w sztuczną inteligencję, ale musimy zrobić kolejny krok, czyli zadbać o ich rozwój – zauważa Michel Paulin, prezes OVH. – AI4EU to najnowszy unijny projekt, którego celem jest promowanie europejskiej wizji sztucznej inteligencji, równoważącej innowacyjność oraz podejście etyczne. Ważne jest wypracowanie ekosystemu partnerstwa - dodaje.

W efekcie prac nad projektem, zidentyfikowano najbardziej problematyczne obszary AI, a wśród nich tak istotne, jak m.in.: automatyczne systemy oceny obywateli, identyfikacja ukrytych systemów AI, kwestie prywatności oraz stosowanie AI w tzw. inteligentnej broni, np. w autonomicznych dronach wojskowych. Dlatego założeniami unijnej inicjatywy, które legły u podstaw AI4EU są:

• promowanie europejskiego podejścia wobec sztucznej inteligencji, opartego na etyce,
• wspieranie projektów badawczych poświęconych AI,
• zbliżanie i ułatwianie działania podmiotów zainteresowanych współpracą,
• pomoc w pozyskiwaniu finansowania dla przedsiębiorstw z sektora AI,
• udostępnienie otwartej i zrównoważonej platformy on-demand, na której znajdą się m.in. dedykowana wyszukiwarka, a także moc obliczeniowa służąca przetwarzaniu zbiorów danych, testowaniu algorytmów oraz powstających prototypów projektów.

Duże dofinansowanie

Badania w ramach europejskiej inicjatywy mają opierać się na 8 pilotażowych programach w takich dziedzinach jak robotyka, opieka zdrowotna, rolnictwo czy cyber-bezpieczeństwo. Komisja Europejska przeznaczy na projekt 20 milionów Euro, a koordynacją przedsięwzięcia zajmie się firma Thalès. Grupa OVH zapewni hosting AI4EU w swojej chmurze.

Thalès i OVH miały już okazję współdziałać w kontekście sztucznej inteligencji z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na rzecz realizacji Programu Obserwacji Ziemi – Copernicus. Kosmiczna inicjatywa ma zapewnić Europie niezależność w procesie obserwowania i monitorowania Ziemi. Gromadzone dane umożliwią m.in. analizowanie w czasie rzeczywistym zmiennych geofizycznych powierzchni lądów i oceanów, wspieranie sztabów kryzysowych na obszarach dotkniętych przez klęski żywiołowe i inne katastrofy. Dane te wymagają ciągłego nadzoru i najlepszych dostępnych na rynku maszyn zdolnych do głębokiego uczenia. Właśnie tu z pomocą przyjść może AI4EU.

Europa nie jest jeszcze gotowa na AI?

Działania w ramach AI4EU nie mają się jednak wyłącznie skupiać na rozwoju AI, ale również przybliżyć Europejczykom czym w ogóle jest sztuczna inteligencja i jaki będzie miała wpływ na najbliższą przyszłość. To o tyle istotne, że jak wskazują badania przeprowadzone przez firmę FleishmanHillard prawie 60% zapytanych osób obawia się rozwoju sztucznej inteligencji.

- Do 2022 r. automatyzacja będzie miała wpływ na prawie 50% znanych nam zawodów. (…) Trzeba się zastanowić, jak pomóc ludziom przejść przez transformację związaną ze sztuczną inteligencją, jeśli okaże się niepowstrzymywana – podkreśla Michel Paulin.

Do końca roku w ramach AI4EU uruchomionych zostanie 8 pilotażowych programów przemysłowych.

Źródło: OVH

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę