Akcesoria szaf sterowniczych

Rittal

Krzysztof Getko product manager firmy Rittal mówi o akcesoriach stosowanych w szafach sterowniczych

Jakie akcesoria w szafach sterowniczych wykorzystywane są najczęściej?

Rynek oferuje bardzo wiele akcesoriów do szaf sterowniczych, jednak da się je skategoryzować wedle ich głównego przeznaczenia, jak np. cokoły i podłogi, drzwi i zamki, systemy zabudowy wewnętrznej, systemy prowadzenia okablowania itp.

Trudno jednoznacznie określić, które akcesoria są najpopularniejsze na rynku, ponieważ będzie to zależało w dużym stopniu od szaf, jakie stosowane są przez klientów. I tak dla pełnogabarytowych systemów szaf szeregowych zdecydowanie najczęściej wykorzystuje się systemy cokołów i ściany boczne. Często stosowane są również różnego rodzaju łączniki do tworzenia układów szaf połączonych ze sobą w szeregu. Jeśli chodzi o wyposażenie wnętrza to na pewno królują kieszenie na schematy elektryczne, systemy oświetlenia, systemy wprowadzania i prowadzenia okablowania oraz systemy szyn montażowych umożliwiające elastyczną zabudowę wewnętrzną. Aby zapewnić komfortowe otwieranie szaf i jednocześnie zabezpieczyć je przed dostępem osób nieuprawnionych często stosowane są klamki wraz z wkładkami zamka: kształtowymi lub na kluczyk.

W przypadku kompaktowych szaf sterowniczych oferta akcesoriów jest nieco skromniejsza, choć też daje dużą elastyczność. Najczęściej wykorzystywane są wsporniki montażowe do wieszania szaf kompaktowych na ścianie. Bardzo wiele zastosowań mają również wymienne płyty kołnierzowe lub modułowe przepusty do wprowadzania okablowania do szafy. Naturalnie kompaktowe szafy sterownicze również wymagają zabezpieczenia dostępu, więc często standardowe wkładki zamka będą wymieniane na wkładki kształtowe lub na kluczyk. Aby jak najlepiej wykorzystać, często niewielką ilość miejsca w środku, stosowane są systemy szyn do zabudowy wewnętrznej, które pozwalają w niektórych sytuacjach nawet podwoić dostępną powierzchnię montażu.

Aby zapewnić odpowiednie warunki pracy wewnątrz szaf sterowniczych, klienci najczęściej decydują się na ich wentylację. Większość rozwiązań będzie opierać się o układ wentylator + kratka wentylacyjna (z filtrem), chociaż w wydzielonych sterowniach, które są pomieszczeniami klimatyzowanymi, chętnie stosowana jest wentylacja mechaniczna. Rosnąca sprawność klimatyzatorów i zwiększająca się świadomość klientów powodują, że coraz częściej są one stosowane w pełnogabarytowych szafach sterowniczych.

Czy oświetlenie LED wyeliminuje z szaf sterowniczych oświetlenie jarzeniowe?

Dni oświetlenia jarzeniowego są zdecydowanie policzone. Obecnie te rozwiązania są preferowane ze względu na niską cenę oraz przyzwyczajenie klientów. Systemy LED stają się coraz tańsze, a jednocześnie zużywają mniej energii i dają przyjemniejsze światło niż jarzeniówki. Oświetlenie jarzeniowe w niektórych przypadkach wywodzi się bezpośrednio z oświetlenia łazienkowego, zostało jedynie inaczej pomalowane, aby nabrać charakteru przemysłowego. Nowe lampy LED są dedykowane do szaf sterowniczych, oprócz ciekawego designu charakteryzują się rozwiązaniami, które ułatwiają doprowadzenie okablowania, zapewniają  optymalne oświetlenie szafy i, co najważniejsze, pasują w systemowe otwory ramy szafy sterowniczej, co powala na ich beznarzędziowy montaż.

Dodatkową zachętą do przejścia na systemy LED jest wprowadzona niedawno Dyrektywa Ekoprojekt (Ecodesign) na terenie UE. Po wejściu tej dyrektywy w życie, niektórzy producenci zdecydowali się od razu wycofać swoje oświetlenie ze statecznikiem elektromagnetycznym, niektórzy musieli przeprojektować swoje produkty. Ciężko przewidzieć przyszłość, ale patrząc na obecne trendy ciągłego zwiększania efektywności energetycznej, można spodziewać się, że w przeciągu kilku następnych lat zostaną wprowadzone kolejne regulacje, które spowodują całkowite przejście na oświetlenie LED.

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę