Baterie li-jon i superkondensatory przyszłością UPS

Eaton

Systemy zasilania gwarantowanego (UPS) w większości zastosowań są tradycyjnie zasilane bateriami kwasowo-ołowiowymi. Jednak pomimo długiej historii stosowania takich rozwiązań, tradycyjne systemy UPS wymagają częstej wymiany baterii i odpowiedniej infrastruktury do ich eksploatacji, w tym pomieszczeń dla baterii z regulacją temperatury i wentylacją do odprowadzania wodoru.

Ponieważ koszt baterii litowo-jonowych i superkondensatorów jest zbliżony do kosztu baterii kwasowo-ołowiowych, istnieje obecnie możliwość zakłócenia obowiązującego trendu. Technologia baterii litowo-jonowych i superkondensatorów jest już sprawdzona, a obecnie również pod względem ekonomicznym stają się one opłacalne.

Baterie litowo-jonowe i superkondensatory nie konkurują ze sobą, lecz wzajemnie się uzupełniają, dostarczając bardziej niezawodne i ekonomiczne rozwiązania dla klientów, którzy potrzebują tych rozwiązań w zastosowaniach o znaczeniu krytycznym.

Technologia baterii litowo-jonowych zapewnia rozwiązania o długiej żywotności w systemach, w których wystarcza typowa 5-15 minutowa rezerwa mocy z zasilacza UPS. Chociaż ich cena wciąż może być od dwóch do trzech razy wyższa w porównaniu z bateriami kwasowo-ołowiowymi, korzyści są oczywiste: żywotność do 15 lat, tolerancja na wyższe temperatury otoczenia, wbudowany system monitorowania baterii oraz mniejszy rozmiar i waga. Wszystkie te czynniki obniżają całkowity koszt posiadania.

Inną, nowo wprowadzoną alternatywą jest superkondensator. Nadaje się on do zastosowań, które wymagają krótkiego czasu pracy w zakresie od kilku sekund do pół minuty. Zazwyczaj są one wykorzystywane w szpitalach lub centrach przetwarzania danych do zapewnienia zasilania przejściowego do momentu uruchomienia generatorów rezerwowych lub w zastosowaniach przemysłowych do odfiltrowywania mikro-zakłóceń i zapobiegania zatrzymywaniu linii produkcyjnych. Superkondensatory tolerują nawet większe zakresy temperatur (do +65 °C) niż baterie litowo-jonowe, zachowując przy tym żywotność na poziomie 15-20 lat.

Alternatywy dla baterii kwasowo-ołowiowych stają się coraz bardziej popularne i uzasadnione, dzięki coraz niższemu całkowitemu kosztowi ich posiadania.

 

Źródło: eaton.pl

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę