Bezpieczeństwo cybernetyczne sterowników

haker, bezpieczeństwo danych, cyberbezpieczeństwo © B&R

Udostępnij:

Przesyłanie danych ze sterownika maszyny do chmury wymaga połączenia z Internetem. To jednak sprawia, że sterownik może być podatny na ataki cybernetyczne. Maszyny z połączeniem w chmurze wymagają zatem szczególnej ochrony.

Zanim nastała era Przemysłowego Internetu Rzeczy (Industrial IoT) sterowniki maszyn komunikowały się - o ile w ogóle - tylko między sobą lub z systemami wyższego poziomu wewnątrz sieci firmowej. Bezpośrednie połączenie z Internetem zdarzało się bardzo rzadko. Konstruktorzy i operatorzy maszyn nie mieli powodów, aby zajmować się kwestią bezpieczeństwa cybernetycznego.Ale to się zmienia – mówi Andreas Hager, menedżer produktu ds. systemów sterowania w B&R. W przemysłowych rozwiązaniach IoT, komputery przemysłowe i inne urządzenia są używane jako urządzenia brzegowe mające bezpośrednie połączenie z Internetem. W rezultacie stają się potencjalnymi celami dla hakerów.

Hakerzy mogą sparaliżować sterowniki, a tym samym całe maszyny, na przykład zasypując je lawiną poleceń ruchu. Atak taki nazywany jest atakiem typu DDoS (ang. Distributed Denial of Service – rozproszona odmowa usługi). Haker rozprowadza programy ataków w tak zwanym botnecie obejmującym od kilkuset do tysiąca komputerów, smartfonów i tabletów, przekształcając je w skuteczne narzędzie ataku. Na komendę hakera boty bombardują sterownik maszyny tak dużą liczbą równoczesnych poleceń, że nie radzi sobie z obciążeniem i maszyna zatrzymuje się – ostatnio mogliśmy obserwować tego typu atak z użyciem złośliwego oprogramowania w przypadku producenta mikroprocesorów.

Przesyłanie danych do chmury wymaga otwarcia portów na sterowniku maszyny. – Dopóki kanał komunikacyjny pomiędzy sterownikiem a bramą w chmurze jest otwarty, porty te są dla hakerów niczym otwarte okno dla włamywacza – wyjaśnia Hager. Nie jest to jednak jedyny problem. Urządzenia, które są bezpośrednio podłączone do Internetu, muszą być regularnie aktualizowane w celu zamknięcia nowo odkrytych luk w zabezpieczeniach.

– Wiele maszyn pracuje bez przerwy całymi tygodniami lub miesiącami – zauważa Hager. Aktualizacje można jednak instalować dopiero po zatrzymaniu maszyny. Po aktualizacji może być konieczne dostosowanie aplikacji. – To oznacza dużo pracy, a na dłuższą metę jest po prostu niewykonalne.

Na szczęście istnieje proste rozwiązanie: funkcje sterowania i komunikacji muszą być od siebie skutecznie oddzielone. Dzięki temu atak DDoS nie sięgnie na tyle głęboko, aby wpłynąć na system sterowania maszyną. – W najgorszym przypadku możemy utracić połączenie z chmurą, ale sama maszyna będzie mogła nadal pracować – podkreśla Hager.

Przesyłanie danych do chmury wymaga otwarcia portów na sterowniku maszyny. – Dopóki kanał komunikacyjny pomiędzy sterownikiem a bramą w chmurze jest otwarty, porty te są dla hakerów niczym otwarte okno dla włamywacza – wyjaśnia Hager. Nie jest to jednak jedyny problem. Urządzenia, które są bezpośrednio podłączone do Internetu, muszą być regularnie aktualizowane w celu zamknięcia nowo odkrytych luk w zabezpieczeniach.

Wiele maszyn pracuje bez przerwy całymi tygodniami lub miesiącami – zauważa Hager. Aktualizacje można jednak instalować dopiero po zatrzymaniu maszyny. Po aktualizacji może być konieczne dostosowanie aplikacji. To oznacza dużo pracy, a na dłuższą metę jest po prostu niewykonalne.

Do tego celu służy np. wprowadzone przez B&R urządzenie pod nazwą SiteManager. Urządzenie posiada zintegrowaną zaporę sieciową i wykonuje wszystkie zadania wymagane dla bezpieczeństwa cybernetycznego, takie jak aktualizowanie certyfikatów chmury i stosowanie łatek do zamykania dziur bezpieczeństwa.

Łączność z chmurą
Aby przesłać dane do chmury, sterownik łączy się z SiteManager poprzez OPC UA. Podczas konfiguracji użytkownik określa, jakie dane mają być przesyłane. Możliwe jest również przesyłanie danych do różnych dostawców usług w chmurze. Konfiguracja polega po prostu na zaznaczaniu pól wyboru w internetowym interfejsie użytkownika urządzenia SiteManager.

Jeśli certyfikat w chmurze wymaga aktualizacji, operator maszyny nie musi wykonywać żadnych działań. SiteManager automatycznie pobiera i instaluje aktualizacje bez wpływu na działanie maszyny. Gwarantuje to stałe przestrzeganie wytycznych dostawców usług w chmurze dotyczących bezpieczeństwa oraz szybkie usuwanie wszelkich potencjalnych luk w zabezpieczeniach.

Wymogi bezpieczeństwa w zakresie zdalnego utrzymania są bardzo podobne do wymogów dotyczących komunikacji w chmurze – wyjaśnia Hager. SiteManager doskonale nadaje się również do tego celu.

Urządzenie umożliwia serwisantom łączenie się z układem sterowania maszyny poprzez bezpieczne połączenie VPN i wyszukiwanie błędów. System zarządzania użytkownikami zapewnia wyraźnie określoną i odporną na manipulacje kontrolę nad dostępem techników do poszczególnych sterowników. – Korzystając z pomocy technika na miejscu w zakładzie, można wówczas przystąpić do ukierunkowanego procesu usuwania usterek – mówi Hager. – SiteManager gwarantuje, że wszelkie dane przesyłane pomiędzy maszyną i aplikacjami poza siecią firmową są zabezpieczone przed nieautoryzowanym dostępem i atakiem cybernetycznym.

Źródło: B&R Automation

Udostępnij:

Drukuj
elektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również