Bezpieczeństwo przy wysokich prędkościach

©

Udostępnij:

Dwa razy szybszy i o połowę lżejszy: to właśnie wyróżnia robota liniowego z napędem Fibro Lapple Technology (FLT) od innych rozwiązań. Aby robot kartezjański mógł szybko i niezawodnie pracować, potrzebne jest kompaktowe, trwałe i ciche zasilanie. Zamontowany na boku system e-prowadników igus z konfekcjonowanymi przewodami chainflex okazał się optymalnym rozwiązaniem.

Roboty liniowe są często wybieranym rozwiązaniem w zakresie automatyzacji wybranych procesów związanych z transportem wewnętrznym, np. w rozwiązaniach typu pick and place. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na szybkie oraz ekonomiczne rozwiązania, firma Fibro Lapple Technology opracowała robota liniowego, który spełnia wymagania związane z maksymalizacją wydajności produkcji. W nowej konstrukcji z włókna węglowego, kartezjański robot z silnikiem pozwala zaoszczędzić nawet do 50% masy w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami. Redukcja masy umożliwia dwukrotnie większą prędkość i dokładność pozycjonowania, oraz przyspieszenie do 26 m/s2. Zamiast napędu zębatkowego, projektanci wybrali napęd liniowy, ponieważ pozwala on na bardzo wysoką dynamikę. Samonośny e-prowadnik serii E4.1 firmy igus zapewnia bezpieczne zasilanie dla osi Z. Integracja odpowiedniego rozwiązania dla e-prowadnika w kompaktowej przestrzeni montażowej osi X była wyzwaniem, ponieważ klasyczny ślizg lub samonośne rozwiązanie nie wchodziło w rachubę z powodu występowania wysokich sił.

Kompletny system zasilania bezpośrednio z jednego źródła

e-prowadnik serii E4.1 jest stosowany z dodatkowymi elementami ślizgowymi, które zmniejszają zużycie. Projektanci wykorzystali również gamę przewodów igus. Wybrali konfekcjonowane przewody chainflex – tzw. readycables – zaprojektowane specjalnie do pracy w e-prowadnikach. Dzięki dużej liczbie testów we własnym laboratorium badawczym o powierzchni 3800 metrów kwadratowych, posiadają one również gwarancję na 36 miesięcy. Cały system jest umieszczony w specjalnej rynnie, która dodatkowo minimalizuje hałas i zwiększa niezawodność systemu.

Źródło: igus

Udostępnij:

Drukuj
elektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również