Bezpieczna praca elektryka

© Lange Łukaszuk

Udostępnij:

Ci, którzy w pracy mają do czynienia z prądem, wiedzą, że tu nie ma miejsca na pomyłki. Żeby ich uniknąć, trzeba sięgać jedynie po te narzędzia, które gwarantują maksymalny poziom bezpieczeństwa. Co o tym decyduje?

Zanim zdecydujemy się na kupno narzędzi, które będą nam służyły w codziennej pracy, warto się im dokładnie przyjrzeć. Wszystkie znaki na opakowaniu i samym narzędziu są znaczące i ważne.Informacja o DIN ISO 9001 czy VDE-DIN EN 60900 mówi, że narzędzia powstają zgodnie z najwyższymi standardami produkcji obowiązującymi w Europie i są zgodne z obowiązującymi normami związanymi z BHP. W omawianym przypadku mogą więc służyć tam, gdzie mamy do czynienia z prądem przemiennym o napięciu do 1000 V i prądem stałym o napięciu do 1500 V – ale uwaga, nie zmienia to znanego fachowcom faktu, że nie wolno pracować na urządzeniach pod napięciem.

– Przede wszystkim każde z narzędzi niezbędnych elektrykowi (kombinerki, szczypce, obcinaczki, wkrętaki czy ściągacze izolacji) jest odpowiednio izolowane. O tym, czy nadaje się do pracy w miejscach, gdzie mamy do czynienia z prądem, świadczy znaczek VDE – wyjaśnia Michał Ostrowski, menadżer produktu w Lange Łukaszuk, ekspert branży narzędzi ręcznych.

VDE to skrót nazwy niemieckiego instytutu, który zajmuje się testowaniem i certyfikowaniem wyrobów elektrycznych i elektronicznych. Widząc go, wiemy, że produkt został starannie przebadany pod względem elektrycznym. W praktyce to oznacza, że zbadana została odporność konkretnego przedmiotu na niskie temperatury, nacisk, uderzenia, działanie ognia, a także jego właściwości izolacyjne.

Tylko najlepsze materiały
Warto też zadbać o to, by do zestawu profesjonalnych narzędzi elektryka trafiały jedynie te wykonane z najlepszych materiałów.

– Wyszczerbiony wkrętak czy uszkodzone kombinerki mogą doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku – ostrzega Michał Ostrowski – Najlepiej, by części metalowe były wykonane z wysokogatunkowej, odpowiednio hartowanej, odpornej na wyszczerbienie stali.

Topowe produkty zawsze są odpowiednio oznaczone, więc bez problemów sprawdzimy ich parametry użytkowe. Gwarancję jakości daje użycie stali chromowo-wanadowo-molibdenowej, czyli (skróty: Cr, V i Mo w różnych wariantach, bo każda znacząca firma ma zwykle opatentowaną własną technologię).Ergonomia zapewni wygodę
To słowo bardzo modne w ostatnich latach, ale też niezmiernie ważne – szczególnie, gdy chodzi o bezpieczeństwo pracy elektryków. Dlaczego ergonomia narzędzia jest tak istotna? – Narzędzie, którego rękojeść została wyprofilowana tak, by idealnie leżało w dłoni, nie wyśliźnie się z niej. Takie dopasowanie ma też inną, wielką zaletę: przenosi maksymalną siłę przy minimalnym wysiłku. To doceni każdy, kto jedną czynność musi powtórzyć w wielokrotnie, np. w krótkim czasie dokręcić wiele śrub. Dlatego najpoważniejsi gracze na rynku profesjonalnych narzędzi również temu poświęcają wiele uwagi.

Ale przymiotnik „ergonomiczny” powinien również charakteryzować części metalowe narzędzi – odpowiednio wyprofilowane ostrze wkrętaka, szczęki kombinerek czy szczypiec albo elementy obcinaczek i ściągaczy izolacji mają bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo pracy.

 

Źródło: Lange Łukaszuk

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również