Bezpieczna produkcja w branży automotive

BMW

Branża motoryzacyjna to wciąż stosunkowo młody, bo liczący sobie nieco ponad 100 lat, ale za to niezwykle prężnie rozwijający się sektor przemysłowy. Od 1907 r., a więc od uruchomienia seryjnej produkcji Forda T, przeszedł on prawdziwą rewolucję i dziś należy do jednej z najbardziej zaawansowanych technologicznie gałęzi gospodarczych z nowoczesnymi liniami produkcyjnymi, który dla wielu państw stanowi kluczowy segment gospodarki.

Branża motoryzacyjna może dziś pochwalić się nowoczesnymi procesami automatyzacji produkcji. Czasy, w których przy linii produkcyjnej stali pracownicy i wykonywali różne czynności, odchodzą już chyba bezpowrotnie. Obecnie rolę ludzi niemal całkowicie przejęły roboty, dzięki którym produkcja w branży automotive stała się dużo bardziej wydajna i bezpieczna, a także zmniejszyła się liczba usterek, do których dochodzi w czasie produkcji.

Jedną z najważniejszych metod zabezpieczenia procesu produkcyjnego w fabrykach motoryzacyjnych stanowi kontrolowany dostęp człowieka do stref, gdzie odbywa się montaż na linii produkcyjnej. Z tego względu odpowiednio zaprojektowane muszą zostać instalacje ochronne, jak i linie oddzielające.

Do najpopularniejszych systemów ochronnych należą systemy wygrodzeń, których zadaniem jest ograniczenie dostępu człowieka np. do stref, w których operują roboty przemysłowe. Taka forma zabezpieczenia wyraźnie wyznacza i skutecznie ogranicza dostęp człowieka do stref niebezpiecznych, a dzięki odpowiedniemu uzbrojeniu drzwi i bram wjazdowych pozwala na monitorowanie pobytu przebywających w tych strefach osób. Firma PROTEC ma np. w swojej ofercie modułowe systemy wygrodzeń spełniające najwyższe standardy jakościowe. Produkty te cechuje modułowa konstrukcja umożliwiająca szybki montaż lub demontaż np. na czas remontu. Moduły można dobrać w przedziale od: szerokość od 250 do 2970 mm, wysokość od 950 do 2368 mm.

W ofercie firmy INSTOM, wyłącznego przedstawiciela PROTEC na polskim rynku, znajdziemy m.in. systemy wygrodzeń serii Techno oraz Novatek. Podstawą systemu Techno są panele wykonane z drutu o średnicy 3 lub 4 mm o oczkach w rozmiarze 32 x 67 mm. Taki rozmiar oczka pozwala zachować dobrą widoczność oraz skutecznie uniemożliwia np.: przełożenie ręki w kierunku czynnego urządzenia. Panel nie posiada zewnętrznej ramki, co daje możliwość docinania ich na określoną szerokość, dzięki czemu można idealnie dopasować wygrodzenie do potrzeb klienta. System Novatek oparty jest na panelach wykonanych w formie ramki z wspawaną wewnątrz siatką o oczkach w rozmiarze analogicznym, jak w panelach Techno. Ich zaletą jest to, że siatka wspawana jest do wewnątrz, co uniemożliwia zahaczenie się o wystające druty lub spawy.

Coraz popularniejsze stają się również kurtyny bezpieczeństwa, które w bardziej zawansowany sposób spełniają funkcje ochronne. Zaimplementowane w nich funkcje np. mutingu pozwalają m.in. na takie zaprojektowanie procesu produkcyjnego, aby pojawienie się człowieka w określonym czasie i miejscu nie spowodowało przestojów lub nie skutkowało przerwaniem procesu. Urządzenia te tworzą wokół chronionego obiektu niewidoczną strefę ochronną, która dzięki systemowym rozwiązaniom może być w elastyczny sposób dostosowana do wymogów procesu produkcyjnego.

Firma INSTOM posiada w swojej ofercie szeroką gamę kurtyn ReeR, za pomocą których można skuteczne zapewnić bezpieczeństwo przebiegu dowolnego procesu, eliminując zagrożenia zarówno ze strony czynnika ludzkiego, jak i wynikające z niebezpieczeństwa związanego z przedostaniem się do chronionej strefy małych przedmiotów. W ofercie można znaleźć kurtyny pozwalające na ochronę strefy od 160 do 1810 mm wysokości przy zasięgu nawet do 60 metrów oraz rozdzielczości od 14 do 90 mm.

Uzupełnieniem do ww. grup produktów są elementy sygnalizacji optycznej i akustycznej firmy WERMA oraz system optymalizacji produkcji Smart Monitor, pozwalający na zaprojektowanie narzędzi nadzoru nad przebiegiem procesu według indywidualnych wymogów wynikających zarówno z preferencji klienta, jak uwzględniających specyfikę miejsca jego zabudowy.

Źródło: Instom

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę