Bezpieczne zwijanie przewodów robotów przemysłowych

bęben przewodowy © igus

Udostępnij:

Aby zachować funkcjonalność panelu operatorskiego do sterowania robotem, przewody zasilające muszą mieć nie tylko odpowiednią długość, ale powinny być także zwijane. W tym celu igus opracował system e-spool flex.

Główną zaletą e-spool flex, w porównaniu z innymi bębnami przewodowymi, jest brak pierścienia stykowego, dzięki czemu media, dane oraz zasilanie i sygnały dla wyłącznika awaryjnego, mogą być zintegrowane z systemem. Istniejące przewody panelowe można po prostu wprowadzić do spiralnej prowadnicy, a dzięki zintegrowanej sprężynie są automatycznie zwijane.System e-spool flex dostępny jest w kilku wersjach. Pierwsza, to ekonomiczna wersja z pokrętłem ręcznym lub wkrętarką akumulatorową do zwijania przewodu. Kolejną jest rozwiązanie ze sprężyną zapewniającą powrót systemu, mechanizmem blokującym i opcjonalnym hamulcem odciągu.

Zwijacz jest ponadto dostępny w trzech rozmiarach – może mieć przewody o średnicach od 5 do 15 milimetrów i długości zwijania od 5 do 15 metrów. Przewody można szybko wymienić w dowolnym momencie. Oprócz późniejszej integracji e-spool flex z istniejącym przewodem, igus oferuje również w pełni konfekcjonowany zwijacz kablowy, wyposażony w przewody chainflex, zaprojektowane specjalnie do zastosowań ruchomych.

Źródło: igus

Udostępnij:

Drukuj
etA
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również