Bioniczny kangur

Czy produkcja przyszłości może uczyć się z natury. Niezależnie od tego, czy chodzi o podejście bioniczne w robotyce, inteligentne podsystemy, niesamowite mechanizmy chwytania czy nowe technologie produkcyjne – natura podpowiada rozwiązania dla fabryki jutra.

Na przykład kangury. Są one jedynymi zwierzętami na świecie, które mogą w biegu zwiększać długość poszczególnych skoków podczas gdy ich częstotliwość pozostaje taka sama. Cała praca skokowa odbywa się za pomocą elastycznych tylnych nóg. Ogon kompensuje ruch poprzez jego rytmiczny ruch w górę iw dół oraz przyczynia się do odzyskiwania energii.

Na tej podstawie Festo opracowało BionicKangaroo. Potrafi ona skakać na na dwa metry wznosząc nawet metr nad ziemią. Przed pierwszym skokiem jego ścięgno Achillesa - sprężysty element sprężysty wykonany z gumy - jest pneumatycznie obciążone. Pochylając się, robot kangur przesuwa środek ciężkości do przodu. Po osiągnięciu pewnego kąta, zawory elektromagnetyczne przełączają się, a sprężone powietrze wpływa do pneumatycznych lekkich cylindrów tylnych nóg. Energia ze ścięgna zostaje uwolniona, a BionicKangaroo skacze. Kiedy ląduje, ścięgno napina się ponownie: energia kinetyczna skoku jest przekształcana w energię potencjalną i buforowana. Po przełączeniu zaworów zostanie on przywołany do następnego skoku. 

Również z BionicKangaroo ogon zapewnia równowagę. Kompensuje moment obrotowy powstały w wyniku wysunięcia nóg w fazie lotu. Małe elektryczne serwomotory poruszają ogonem i nogami. Aby kontrolować silniki i cylindry pneumatyczne we właściwym momencie, BionicKangaroo jest w ciągłym monitorowaniu. Zaawansowana technologia sterowania ocenia dane z czujników, mierzone zmienne i kąt natarcia oraz generuje odpowiednie sygnały. Stan energetyczny robota kangura jest również konsekwentnie obserwowany. Baterie litowo-polimerowe zapewniają niezbędną moc. Zasilanie sprężonym powietrzem cylindrów odbywa się na pokładzie za pomocą napełnianego wysokociśnieniowego akumulatora o ciśnieniu 200 barów.

Przy wielkości jednego metra BionicKangaroo waży tylko siedem kilogramów. Jego poszczególne elementy znajdują się w żołądku w zamkniętej przestrzeni. Komponenty kinematyczne są wytwarzane w procesie spiekania laserowego i wzmacniane włóknami węglowymi, korpus jest wykonany z pianki. Kangur dostaje instrukcje ruchu od ludzi, reaguje na ich gesty - intuicyjną interakcję człowiek-maszyna. Operator może zawodzić, wskazać kierunek, poprosić o przewrócenie lub ustawienie. Bransoletka wykorzystuje czujniki do rejestrowania aktywności mięśni i przestrzennych współrzędnych ludzkiego ramienia. Sygnały wysyłane są przez Bluetooth do odległości 50 metrów od robotycznych jednostek sterujących kangura.

Oprócz kangura Festo pracuje także nad robotem wzorowanym na pająku kolarza, robotem podwodnym z płetwowym napędem, chwytakiem, który może dopasowywać się do obiektów jak język kameleona, robotami kooperatywnymi wzorowanymi na mrówkach, czy obiektach latających inspirowanych przez motyle.

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę