Branża maszynowa w 2017 roku - podsumowanie

przemysł 4.0 ©

Udostępnij:

Przemysł 4.0 to temat przewodni w branży maszynowej w 2017 roku. Jest to również główny nurt dyskusji wśród prezesów i osób zarządzających produkcją w zakładach przemysłowych. Przedsiębiorcy chętniej wdrażają innowacyjne koncepcje, dzięki czemu zwiększyła się konkurencyjność polskich firm na rynkach europejskich. Wielką rolę przypisano integracji procesów wytwórczych w jeden zautomatyzowany system produkcyjny.Przemysł 4.0 w inteligentnej fabryce

Zagadnieniem cieszącym się największym zainteresowaniem w branży jest temat poświęcony wprowadzeniu do przemysłu koncepcji Industry 4.0. Oznacza ona, że wszystkie aplikacje obsługujące procesy produkcyjne, zarządzanie przedsiębiorstwem, kontaktami z klientami i kontrahentami oraz wszystkie związane z nimi dane nie tylko ulegną połączeniu, ale również będą na bieżąco poddawane analizie. Połączenie ich z symulacją cyfrową sprawi, że wdrożenia ustawień produkcyjnych będą mogły być testowane zanim zostaną wprowadzone do oprogramowania w stanie rzeczywistym. Również dostęp do wielu informacji stanie się możliwy dzięki zastosowaniu czujników w sieci przemysłowego internetu rzeczy (IoT), które posłużą do komunikacji pomiędzy elementami wytwarzanymi a zajmującymi się ich obróbką maszynami. To z kolei przełoży się na całościowe sterowanie procesem produkcyjnym.

Największe Polskie firmy z sektora przemysłowego zabierały głos w tym temacie, odnosząc się do wprowadzenia czwartej rewolucji przemysłowej do swoich zakładów produkcyjnych.

Każde przedsiębiorstwo produkcyjne, chcąc rozwijać się na obecnym rynku, musi wyjść naprzeciw rosnącym potrzebom klientów. Z tego względu również nasza Grupa opracowała innowacyjną koncepcję, wpisującą się w ideę Przemysłu 4.0. „All in one the only one” to koncepcja, zgodnie z którą wszystkie nasze maszyny mogą zostać zintegrowane w jeden system produkcyjny. Stworzenie innowacyjnego parku maszynowego w inteligentnej fabryce jest kluczowe zwłaszcza dla przedsiębiorstw, którym zależy na osiągnięciu pełnej elastyczności i wydajności produkcji – tłumaczy Roman Padewski, dyrektor zarządzający Prima Power Central Europe.

Chcąc zatem osiągnąć konkurencyjność na rynku, firmy zaczęły wdrażać innowacyjne rozwiązania w zakresie inteligentnej fabryki. Smart factory to jeden ze składników Industry 4.0. Jej zadaniem jest wspieranie zasobów ludzkich i maszyn, za pomocą systemów cyber-fizycznych. Taka fabryka może samodzielnie kontrolować proces produkcyjny, jak i utrzymywać maszyny w idealnym stanie poprzez bieżące analizy.

Automatyzacja – klucz do innowacyjnej produkcji

Wdrażanie procesu automatycacji i nowych rozwiazań w przedsiębiorstwach ma na celu osiągniecie większej konkunrencyjności na rynku przemysłowym. Firmy, które są sceptycznie nastawione do tego procesu pozostaną w tyle za mocno rozwijającą się konkurencją. W zrozumieniu przekazów, jak i korzyści z wprowadzenia takich rozwiązań pomocne są raporty i konferencje branżowe. Poruszają one, na bardzo szeroką skalę, problem nikłego wdrażania innowacji przez przedsiębiorców. W 2017 roku widać wyraźny wzrost w tym zakresie, porównując z latami poprzednimi.

Targi i konferencje branżowe

Z roku na rok coraz bardziej zauważalna staje się koncentracja na omawianiu kluczowych kwestii dla branży przemysłowej, w tym również maszynowej. W tym celu zarówno wiele prywatnych podmiotów oraz mediów decyduje się na organizacje tematycznych branżowych konferencji, których zadaniem jest odkrycie odpowiedzi na wiele nurtujących całą branżę pytań. Niewątpliwie najbardziej cieszącą się tematyką spotkań w 2017 roku był Przemysł 4.0 i jego pochodne, czyli smart factory czy internet of things, w kontekście zarówno wdrażania go w polskich przedsiębiorstwach, ale także w ujęciu holistycznym.

Źródło: Prima Power 

Udostępnij:

Drukuj
Informacja prasowa
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również