Chłodzenie dla wszystkich scenariuszy Edge – od pojedynczych szaf po kompletne Data Center

Rittal

Chłodzenie w serwerowni możemy rozpatrywać przede wszystkim w kontekście temperatury i wilgotności. Zarówno ich kontrola, jak i utrzymywanie na właściwym poziomie to kluczowe elementy gwarantujące długotrwałą i efektywną wydajność infrastruktury IT. Firma Rittal poszerzyła swoją ofertę urządzeń w zakresie chłodzenia IT na bazie czynnika chłodniczego o nowe warianty mocy 20 kW i 35 kW. 

Portfolio firmy zostało wzbogacone także o nowe, innowacyjne i hybrydowe urządzenie klimatyzacji precyzyjnej mocy chłodniczej 35 kW o wyjątkowej efektywności energetycznej, osiągniętej dzięki wykorzystaniu free-coolingu pośredniego. Kompaktowe systemy chłodzenia dostępne są ponadto w konfiguracjach z wysoką redundancją i spełniają wymaganie wysokiej odporności na awarię, jakie stawia się dzisiejszym infrastrukturom IT, a w szczególności nowoczesnym rozwiązaniom Edge Computing.

Rozwiązanie hybrydowe z wykorzystaniem free-coolingu pośredniego

Innowacyjny Liquid Cooling Package (LCP) DX/FC Hybrid wyposażony jest w jeden obieg czynnika chłodniczego (DX = Direct Expansion) i jeden osobny obieg wodny (CW = „Cold Water”). W ten sposób urządzenie bardzo efektywnie wytwarza potrzebną moc chłodniczą w zależności od temperatury zewnętrznej. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie w przypadku niskich lub średnich temperatur, w których klimatyzator może automatycznie korzystać z pośredniego chłodzenia swobodnego. Kluczowym elementem jest tutaj zewnętrzny skraplacz hybrydowy ze zintegrowanym agregatem free-cooling. Co istotne, zastosowanie pośredniego chłodzenia swobodnego obniża bieżące koszty eksploatacji.

Efektywne, kompaktowe rozwiązania na bazie czynnika chłodniczego

Nowe rozwiązania LCP DX do klimatyzacji szeregowej dysponują mocą chłodniczą 20 kW lub 35 kW i są odpowiednie do małych oraz średnich środowisk. Oba urządzenia zostały wyposażone w regulację inwerterową, umożliwiają odpowiednie do potrzeb chłodzenie IT i bardzo precyzyjnie regulują temperaturę dolotu powietrza do serwera. Moc chłodnicza jest na bieżąco dostosowywana do mocy traconej w szafie, co optymalizuje zużycie energii potrzebnej do chłodzenia i znacznie obniża koszty eksploatacji IT. Niewymagające wiele przestrzeni chłodzenie szaf z wykorzystaniem prowadzenia powietrza „front-to-back”, jakie zapewnia klimatyzator dachowy, jest teraz dostępne także w niższych klasach mocy – do 3 kW.

© Rittal

Klimatyzacja precyzyjna IT LCU DX to kolejne kompaktowe urządzenie, dostępne w klasach mocy 3 i 6,5 kW, także w wariantach redundantnych. Jednostkę wewnętrzną montuje się w tym przypadku między płaszczyzną 19" a ścianą boczną wewnątrz standardowej szafy rack.

Rozwiązanie zaprojektowano w taki sposób, aby osiągnąć najwyższy stopień niezawodności. Klimatyzator wyposażony jest w dwie jednostki zewnętrzne i tylko jedną jednostkę wewnętrzną, w której zainstalowano jeden wymiennik ciepła z dwoma obiegami chłodniczymi, dwa źródła zasilania elektrycznego i dwa osobne regulatory. Automatyczne przełączanie zegarowe i awaryjne zwiększa bezpieczeństwo środowisk IT, które muszą działać w sposób nieprzerwany. Ewentualne komunikaty o awarii przekazywane są do systemu monitorowania Rittal CMC III. Ponieważ chłodzenie dotyczy pojedynczej szafy, a nie całego pomieszczenia – przedsiębiorstwa osiągają maksymalną efektywność energetyczną.

High Performance Cooling za pośrednictwem wody

Inną klasę urządzeń stanowią wodne systemy chłodzenia LCP CW do szaf, szeregów szaf i pomieszczeń. Również tutaj Rittal poszerzył swoją ofertę o urządzenia dla dużych klas mocy IT. Ich moc chłodnicza wynosi do 55 kW na powierzchni zaledwie 0,36 m², co pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń serwerowni. Wysoka temperatura dopływu wody powoduje wzrost pośredniego chłodzenia swobodnego, w rezultacie czego koszty eksploatacji zostają zredukowane. Rozwiązanie to jest odpowiednie do zastosowania w połączeniu z pompą ciepła, ponieważ warianty LCP CW z glikolem generują wysokie temperatury powrotu wody.

Zastosowanie przy dużej wilgotności powietrza

W nowych modelach serii LCP Inline CW wykorzystywany jest nowy separator powierzchniowy, który ulepsza zarządzanie kondensatem. Modele te idealnie sprawdzą się zatem w przypadku dużej wilgotności powietrza lub niskiej temperatury dopływu wody. Ponadto mocowanie plug & play umożliwia wymianę wentylatorów bez użycia narzędzi.

Źródło: Rittal

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę