Coraz większe znaczenie HPC

Rittal

Przedsiębiorstwa stawiają i będą stawiać na High Performance Computing, by sprostać ciągle rosnącym wymaganiom zaawansowanych pod względem obliczeniowym aplikacji. Przykładem skalowanych rozwiązań dla wysokowydajnych systemów obliczeniowych są urządzenia chłodnicze Rittal z grupy LCP o mocach do 55 kW oraz oferty as a Service do skalowanych zastosowań HPC z chmury.

Chłodzenie IT w serwerowni

Innym dobrym przykładem jest klimatyzator IT LCP DX/FC Hybrid, który został zaprojektowany dla mocy do 35 kW i jest wyposażony zarówno w obieg czynnika chłodniczego, jak i w osobny obieg wodny. W zależności od temperatury zewnętrznej urządzenie może w ten sposób bardzo efektywnie wytwarzać potrzebną moc chłodniczą. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne w miejscach o niskich lub średnich temperaturach otoczenia, gdyż w przypadku niskich temperatur urządzenie może automatycznie korzystać z pośredniego chłodzenia swobodnego, co pozwala obniżyć bieżące koszty eksploatacji.

Kolejnym godnym uwagi rozwiązaniem jest wodny system chłodzenia LCP CW do szaf, szeregów szaf i pomieszczeń. Moc chłodnicza wynosi do 55 kW na powierzchni zaledwie 0,36 m², co pozwala możliwie jak najlepiej wykorzystać istniejącą przestrzeń serwerowni. Dzięki wysokiej temperaturze dopływu wody następuje wzrost pośredniego chłodzenia swobodnego, co z kolei zapewnia redukcję kosztów eksploatacji. Kompaktowe systemy chłodzenia są dostępne również w konfiguracjach o dużym stopniu redundancji i spełniają wymagania wysokiej odporności na awarie w segmencie HPC.

Jacob Tarn prezes LEDVANCE © LEDVANCE

Kompleksowe rozwiązanie HPC z jednego źródła

Rittal i Innovo pokazują, jak wstępnie skonfigurowany i dostępny w stanie „pod klucz” rack IT lub kontener IT może obsługiwać nawet najbardziej wymagające aplikacje HPC. Przedsiębiorstwa mogą dostarczać taką infrastrukturę HPC, czyli oferować wewnętrznym działom moc HPC w formie usługi chmurowej (as a Service) i rozliczać moc obliczeniową z dokładnością co do minuty. Od szaf 30 kW do kontenerów IT o długości 40 stóp – firmy korzystają z mocy IT nawet do 300 kW. Dostępne są również komponenty serwerowe i sieciowe, jak też Cloud Management Framework – na przykład OpenStack. Poza tym klienci mogą korzystać z kontenerów HPC IT również w formie Managed Services, na przykład w cloud parku Höchst we Frankfurcie nad Menem. Zalety są w tym przypadku następujące: wysoki poziom bezpieczeństwa lokalizacji oraz geograficzna bliskość dużego węzła internetowego DE-CIX, co umożliwia zminimalizowanie latencji sieci w obsłudze aplikacji czasu rzeczywistego. Możliwa jest również eksploatacja w norweskim Lefdal Mine Datacenter. Do zasilania są w tym przypadku wykorzystywane wyłącznie odnawialne źródła energii. Miejsce to oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa fizycznego, ponieważ kontenery zostały umieszczone pod ziemią, w byłej kopalni.

Źródło: Rittal

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę