Cyfryzacja przynosi oszczędności

system informatyczny Tauron © Tauron

Udostępnij:

Tauron zaczął używać unikalny system informatyczny, który pozwala na precyzyjne monitorowanie i raportowanie awarii sprzętu w trzech zakładach górniczych. Oprogramowanie oparte m.in. na chmurze Microsoftu przyniesie spółce kolejne oszczędności.

Głównym zadaniem wdrożonego w Tauron systemu raportowania, jest umożliwienie przeglądania i raportowania zaistniałych awarii sprzętu w czasie rzeczywistym ze wszystkich obiektów spółki. Realizacja projektu odbywa się w oparciu o jednolity słownik awarii, który został opracowany w pionie technicznym.

- Nasze działania są ukierunkowane na wzrost efektywności, poprawę bezpieczeństwa pracy w kopalniach i redukcję kosztów. Precyzyjne monitorowanie i raportowanie awarii przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań informatycznych pozwoli szybciej przywracać pracę urządzeń w przypadku wystąpienia awarii, co przyniesie wymierne oszczędności – tłumaczy Tomasz Cudny, prezes zarządu Tauron.


Nowy system informatyczny służy do generowania i analizowania zebranych danych dotyczących awarii w zakładach górniczych. Jego zadaniem jest również budowa centralnej bazy danych o występujących awariach, skrócenie czasu dostępu do informacji oraz przyspieszenie procesu przeprowadzania analitycznych analiz w formie graficznej i tabelarycznej. Przy wdrażaniu systemu zadbano o najwyższe standardy bezpieczeństwa i niezawodności.

Podczas prac przygotowawczych ujednolicono nazewnictwo awarii w poszczególnych zakładach Tauron i wprowadzono do stosowania „Jednolity słownik awarii”, co pozwoliło na automatyzację całego procesu raportowania.

Dane z arkusza informatycznego pobierane z zakładów górniczych są przesyłane do chmury Microsoft Azure, a następnie archiwizowane i przetwarzane do prezentacji. Przesłane dane są szyfrowane w powszechnych standardach bezpieczeństwa. Przy pomocy aplikacji PowerBI dostępnej na komputerach oraz telefonach z poziomu przeglądarki internetowej możliwy jest dostęp użytkowników do systemu raportowania. Pozwala to także na dostarczanie bezpiecznego i spójnego otoczenia chmurowego, które działa w przeglądarce internetowej.


TOP w kategorii
Źródło: Tauron

Udostępnij:

Drukuj

etAChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również