Czy smart home jest drogi? Fakty i mity o inteligentnym domu

©

Udostępnij:

Choć w Polsce przybywa domów typu smart, to jak podaje magazyn „Smart Home Device Tracker”, rynek automatyki domowej w blisko 90% koncentruje się w Europie Zachodniej. Mimo że technologie inteligentnego domu są coraz bardziej dostępne i łatwe w obsłudze, to wokół nich narosło wiele mitów.

Z roku na rok przybywa mieszkań i domów z systemem automatyki domowej, a według prognoz do 2023 r. rynek zasili aż 1,39 mld jednostek typu smart home. Rozwiązania takie jak ABB-free@home są bowiem dostępne dla każdego, kto marzy o wygodnym, oszczędnym domu, którym można sterować z poziomu smartfona.W praktyce barierą w wybraniu tej technologii są często stereotypy, które wynikają ze stosunkowo małej znajomości wspomnianych systemów. Dlatego przyglądamy się faktom i obalamy mity. Oto najważniejsze z nich:

1. System dla inteligentnego domu jest drogi

Systemy automatyki domowej są kojarzone z dużą inwestycją, pochłaniającą znaczny budżet. Koszt np. instalacji systemu ABB-free@home wynosi średnio 5% wartości mieszkania lub domu. Co ważne, warto pamiętać o tym, że wkład finansowy poniesiony na instalację systemu smart home, zwróci się w postaci mniejszych rachunków. Przykładowo system zadba o to, by światła były włączone tylko wtedy, gdy w pomieszczeniu przebywają osoby, a latem w czasie słonecznego dnia opuści rolety, które nie pozwalając na przegrzanie domu.2. Inteligentne systemy są przeznaczone tylko dla dużych rezydencji

Faktycznie rozwiązania takie jak KNX są polecane do domów o dużej powierzchni. Alternatywą są jednak bardziej dostępne i intuicyjne systemy smart home. Przykładem jest ABB-free@home, który z powodzeniem jest instalowany nie tylko w domach, ale także mieszkaniach, a nawet kawalerkach. Niezależnie od metrażu można, więc cieszyć się wygodą inteligentnego domu.

3. System automatyki domowej jest trudny w instalacji

Początkowym montażem i instalacją systemu ABB-free@home zajmują się instalatorzy. Specjalista najczęściej wykonuje centralną instalację czujników i aktorów, w której wszystkie z nich montowane są wspólnie w szafce rozdzielczej. Z kolei, czujniki są rozmieszczone w domu, zgodnie z potrzebami domowników. System daje możliwość zintegrowania aż 150 urządzeń w jednej instalacji, więc możliwości ich konfiguracji i ustawień są niemal nieograniczone. W każdej chwili można także wrócić do zapisanych przez specjalistę ustawień.

4. Technologie smart home są trudne w obsłudze

Z obsługą systemu ABB-free@home z powodzeniem poradzi sobie każdy. Systemem można sterować zarówno przy pomocy konwencjonalnych przełączników, jak i wygodnej, intuicyjnej aplikacji, obsługiwanej przez wszystkie urządzenia mobilne. Zmiany w ustawieniach systemu można wprowadzić przy pomocy aplikacji, korzystając z dowolnego urządzenia mobilnego lub komputera.

5. System smart home wymaga instalacji na etapie budowy domu

System automatyki domowej można zainstalować zarówno, gdy mamy już konwencjonalną instalację, jak i gdy dopiero jesteśmy na etapie wykańczania wnętrz. W pierwszym przypadku instalator może bowiem wykorzystać bezprzewodową komunikację między urządzeniami. Nie wymaga to uciążliwego skuwania ścian czy podłączenia przewodu tzw. magistrali. System korzysta wtedy z komunikacji za pośrednictwem częstotliwości radiowej, do której wymagany jest jedynie zasilacz sieciowy.

6. Inteligentny dom przestanie działać bez internetu

Gdy w inteligentnym domu następuje przerwa w dostawie internetu, jego funkcje będą działały bez zmian. Nie będziemy jednak mogli sterować domem zdalnie, np. będąc w pracy. Inaczej dzieje się w przypadku braku prądu – w takiej sytuacji dom zachowa się tak samo, jak każdy budynek. Nie będzie możliwości ustawienia scen świetlnych, czy sterowania klimatyzacją aż do momentu, gdy wróci zasilanie.

7. Ktoś obcy przejmie kontrolę nad domem

Teoretycznie włamanie do systemu inteligentnego domu jest możliwe, jednak jest on chroniony przez odpowiednie zabezpieczenia podobnie, jak komputer jest wyposażony w program antywirusowy. Połączenie jest szyfrowane, a dostęp do niego mają wyłącznie domownicy. W rzeczywistości dom inteligentny wpływa nawet na zwiększenie bezpieczeństwa. System monitoruje wskaźniki dymu czy przekroczenia norm dwutlenku węgla. Ponadto, inteligentny dom posiada wiele przydanych funkcji – od monitoringu, wideodomofonu po możliwość wyłączenia wszystkich urządzeń przy pomocy jednego przycisku. 

8. Wystarczą akcesoria i gadżety smart, by dom stał się inteligentny

Kompletnych systemów automatyki domowej, takich jak ABB-free@home nie można porównać do gadżetów o pojedynczych funkcjach, które pozwalają, np. na sterowanie gniazdkami elektrycznymi czy taśmami LED. Przede wszystkim inwestycja w system smart home renomowanego producenta, to gwarancja wysokiej jakości zarówno urządzeń, jak i oprogramowania, a także ich żywotności.

Co więcej, system automatyki domowej ABB regularnie jest wzbogacany o nowe, zintegrowane funkcjonalności, dzięki czemu użytkownicy zyskują dostęp do większych możliwości, które przekładają się na codzienną wygodę.

Źródło: ABB

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również