Digitalizacja przemysłu – liczby i prognozy

Endress+Hauser

97% danych, gromadzonych przez urządzenia pomiarowe, wciąż pozostaje niewykorzystanych. A mogłyby posłużyć na przykład do wprowadzenia konserwacji predykcyjnej lub pomóc w podejmowaniu lepszych decyzji i optymalizacji produkcji. Co więcej około 87% firm w ogóle nie wykorzystuje potencjału tkwiącego w cyfryzacji. Co jeszcze można zyskać dzięki Big Data?

W świecie, w którym dane są nierzadko cenniejsze od dóbr materialnych, umiejętne ich wykorzystanie i wyciągnięcie odpowiednich wniosków, może przyczynić się do poprawy wydajności zakładu, ograniczenia liczby usterek oraz zwiększenia liczby powracających klientów.

 

© Endress+Hauser

Według szacunków ilość danych na świecie zwiększy się 10-krotnie w ciągu zaledwie 9 lat. Tak duży wolumen wygenerują nie tylko ludzie, ale też w coraz większym stopniu czujniki i aparatura kontrolno-pomiarowa. Informacje pozyskane wprost z linii produkcyjnej mogą przyczynić się do realnych oszczędności i optymalizacji produkcji. Wykorzystując dane zbierane w czasie rzeczywistym, czujniki mogą wykrywać nieefektywne czynności i natychmiast je przerwać. Dzięki ciągłemu monitoringowi parametrów urządzenia, możliwe jest wprowadzenie konserwacji predykcyjnej i lepsze planowanie przestojów.

 

© Endress+Hauser

Jakie korzyści odnosi przemysł, gdy inteligentne czujniki wymieniają się informacjami?

  • Wykorzystując dane zbierane w czasie rzeczywistym, czujniki wykrywają nieefektywne czynności, których można zaniechać.
  • Konserwacja predykcyjna staje się rzeczywistością: wykorzystanie środków zapobiegawczych w nieodpowiednim momencie niesie za sobą realne koszty. Tymczasem specjalna aplikacja może sama określić optymalną datę konserwacji i poinformować o tym operatora.
  • Czujniki z funkcją autodiagnostyki raportują swój stan. Praca na instalacji staje się łatwiejsza i bardziej przewidywalna.
  • Big data (duże zbiory danych) pozyskiwane z urządzeń oraz monitoringu parametrów procesu dostarczają cennych wskazówek, umożliwiających podejmowanie lepszych decyzji i optymalizację procesu.

 

© Endress+Hauser

Źródło: Endress+Hauser

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę