Do 2040 r. emisję CO2 można obniżyć o połowę

emisja CO2 © pixabay-geralt

Udostępnij:

Zdaniem ekspertów Schneider Electric cyfrowe rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną to przyszłość branży. Zgodnie z wyliczeniami ich zastosowanie w zaledwie połowie istniejących budynków, w połączeniu z innymi działaniami dekarbonizacyjnymi, pozwoli obniżyć emisje COo połowę w stosunku do obecnego poziomu.Efektywność energetyczna coraz ważniejsza

Według specjalistów skupienie się na poprawie efektywności energetycznej jest drogą do zwiększenia wydajności biznesowej, a z drugiej strony do ochrony klimatu. W samej Unii Europejskiej budynki odpowiadają za 40% całego zużycia energii i 36% emisji CO2. Komisja Europejska szacuje, że wyremontowanie istniejących budynków pod kątem lepszej efektywności energetycznej pomógłby zmniejszyć unijne zużycie energii o 5-6% i emisje o 5%. Ma to znaczenie, m.in. w kontekście wejścia w Polsce 1 stycznia 2021 r. nowych Warunków Technicznych zaostrzających wymogi dotyczące wydajności energetycznej nowych budynków. Pole do oszczędności jest spore – obecnie duże budynki, w zależności od zastosowania zużywają od 180 kWh/ do 250 kWh/m². Działania wymaga też już istniejąca infrastruktura – zgodnie z szacunkami trzy czwarte budynków w Unii Europejskiej jest niewydajna energetycznie.

Odpowiednie dostosowanie się do wyzwań na polu wydajności energetycznej wymaga jak najdokładniejszych informacji. Jednak dla wielu małych firm podstawowym problemem jest samo monitorowanie i dostosowanie parametrów zużycia energii, w tym pozyskiwanie informacji na co i ile konkretnie energii jest zużywane – często ma to wpływ na zawieranie niekorzystnych umów na duże dostawy energii w stosunku do realnych potrzeb. Możliwości oferowane przez digitalizację infrastruktury oraz rozwiązania Internetu Rzeczy sprawią, że kontrola i weryfikacja tych informacji będzie dużo łatwiejsza – zwróciła już na to uwagę Unia Europejska, wskazując systemy automatyzacji i monitoringu elektronicznego jako najbardziej efektywne rozwiązanie w przypadku dużych budynków. – W ostatnich latach miała miejsce prawdziwa rewolucja - przesunięcie w kierunku elektryfikacji i digitalizacji – powiedział Jean-Pascal Tricoire, CEO Schneider Electric. – Po raz pierwszy w historii możemy wspólnie działać w zakresie poprawy energetycznej – to wyjątkowa okazja na rozwiązanie problemu związanego ze stałym postępem z jednej strony, a zapewnieniem zrównoważonej przyszłości dla naszej planety z drugiej – podkreślił.Nowe rozwiązania na nowe czasy

Odpowiadając na stojące przed nami wyzwania Schneider Electric przedstawił dalszy rozwój swojej platformy i architektury EcoStruxure, która odpowiada za obsługę i analizę danych z urządzeń Internetu Rzeczy:

• EcoStruxure Power 3.0 – trzecia generacja EcoStruxure oferuje jeszcze lepszą wydajność, niezawodność i bezpieczeństwo w obszarze dystrybucji energii.

• EcoStruxure Micro Data Center C-Series 6U Wall Mount – szafa na centra danych zajmuje o 60% mniej miejsca dzięki swojej architekturze, co pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni, umożliwiając jednocześnie użycie dużych serwerów typu edge.

• EcoStruxure Plant Performance Advisors Suite – dzięki temu rozwiązaniu firmy z tak różnorodnych gałęzi gospodarki, jak przemysł spożywczy, wydobywczy, metalurgiczny, naftowy, gazowy czy wodno-kanalizacyjny, będą mogły wykorzystać dane zbierane w czasie rzeczywistym do zwiększenia swojej wydajności i efektywności energetycznej.

• EcoStruxure Building Connected Room Solution – rozwiązanie umożliwiające właścicielom nieruchomości i hoteli poprawę wydajności operacyjnej i energetycznej, przy jednoczesnym zapewnieniu użytkownikom rozwiązań bardziej dostosowanych do ich potrzeb.

Dobrym przykładem jest również najnowsza rozdzielnica średniego napięcia, która nie tylko pozwala na odejście od korzystania z heksafluorku siarki (SF6), ale także umożliwia pełne wykorzystanie danych do optymalizacji jej wykorzystania dzięki zaawansowanym funkcjom cyfrowym, umożliwiającym stałe i dokładne monitorowanie jej pracy. Równocześnie Schneider Electric ogłosił podpisanie nowych partnerstw, które mają na celu dalszy rozwój innowacyjnych rozwiązań oferowanych klientom. W poprawę wydajności centrów danych mierzy ogłoszone porozumienie Schneider Electric z Avnet i Iceotope, liderami branży w zapewnianiu płynnego chłodzenia. Z kolei współpraca z ThoughtWire, wiodącym dostawcą cyfrowych bliźniaków, umożliwi tworzenie cyfrowych rozwiązań dla szpitali, które pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz efektywności operacji biznesowych.

Źródło: Schneider Electric 

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również