Dwucyfrowe wzrosty zastosowania przemysłowego internetu rzeczy w ciągu roku

Fotolia.com

30-procentowy wzrost zastosowania internetu rzeczy (IoT) w zakresie zarządzania wydajnością zasobów, 10-procentowy wzrost zastosowania IoT w zakresie monitorowania sprzętu klientów - wynika z raportu przygotowanego przez firmę IFS.

IFS, globalny dostawca oprogramowania dla przedsiębiorstw, opublikował raport zawierający podsumowanie 200 ankiet wypełnionych przez menedżerów z Ameryki Północnej. Wykazuje on znaczący wzrost, rok do roku, w wykorzystaniu internetu rzeczy (IoT) w przedsiębiorstwach przemysłowych.

Menedżerowie badanych przedsiębiorstw, począwszy od producentów przez poddostawców, a skończywszy na spółkach naftowo-gazowych zbierają coraz więcej danych z połączonych urządzeń i integrują je z innymi systemami. W efekcie internet rzeczy ma coraz większe znaczenie w prowadzonej działalności.

Raport wykazuje:

  • 17-proc. wzrost liczby przedsiębiorstw zbierających dane IoT ze wszystkich gniazd produkcyjnych i kompletnych linii produkcyjnych zamiast pojedynczych maszyn lub ich elementów. To umożliwia coraz bardziej zaawansowane metody wykorzystania internet, co z kolie wyjaśnia, skąd bierze się 30-procentowy wzrost zastosowania IoT do wspierania zarządzania wydajnością zasobów.
  • Respondenci wykorzystujący IoT do monitorowania sprzętu u swoich klientów odnotowali 10-procentowy wzrost, co może wskazywać na coraz większą popularność podejścia zorientowanego na zmiany w systemach serwisu w terenie.
  • Pomimo tego postępu, odsetek respondentów, którzy zintegrowali strumienie danych IoT z ich oprogramowaniem do planowania zasobów przedsiębiorstwa ERP oscyluje w okolicy 16 procent. To z kolei może wskazywać na istnienie bariery utrudniającej wykorzystanie IoT do tworzenia nowych modeli biznesowych i pozyskiwania nowych źródeł przychodu.

 Zobacz też: Wrocław stanie się inteligentnym miastem

- Integracja technologii IoT w przedsiębiorstwach pozwala na pobieranie danych przychodzących z podłączonych urządzeń i wykorzystanie ich do stworzenia zdarzeń gospodarczych w systemie ERP – powiedział Christian Pedersen, chief product officer w korporacji IFS - Oprogramowanie może zarówno prezentować te dane użytkownikom, jak i podejmować wraz z ich pojawianiem się automatyczne działania. Wyobraźmy sobie potencjał zasilania systemu ERP nieprzerwanym strumieniem danych IoT i uaktualnianie zgodnie z logiką biznesową, przez stale uczące się aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI). W takim przypadku będzie oznaczać to prawdziwy przełom AI – systemy ERP ulegną wtedy istotnej transformacji, zmieniając nasz sposób myślenia o ich wykorzystaniu w przedsiębiorstwach.


- IoT to przełom. Jeśli przedsiębiorstwa przemysłowe nie zaczną korzystać z transformacji cyfrowej, jest prawdopodobne, że ich pozycja zostanie zachwiana przez bardziej dynamiczną konkurencję. IoT pomaga firmom przekształcić działalność, sprawia, że są bardziej wydajne, umożliwiając im poszukiwanie nowych źródeł przychodów i fundamentalną zmianę procesów biznesowych. Jedną z kluczowych przeszkód w osiąganiu tego jest brak wykwalifikowanego personelu dysponującego umiejętnością wdrożenia technologii transformacyjnych. Partnerzy posiadający doświadczenie zarówno w zakresie oprogramowania dla przedsiębiorstw, jak i platform technologicznych, mogą pomóc pokonać te trudności i wytyczyć nową, sprawdzoną drogę - dodał Antony Bourne, prezes IFS Industries.


Źródło: IFS

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę