Dystrybucja energii w sieciach niskiego napięcia

© Eatorn

Udostępnij:

Ponieważ wymagania energetyczne budynków komercyjnych i przemysłowych rosną zarówno pod względem ich ilości, jak i złożoności, infrastruktura elektryczna niskiego napięcia podlega coraz szerszej kontroli pod wieloma względami. Od szpitali po hotele, rozdzielnice niskiego napięcia odgrywają istotną rolę w dostarczaniu energii użytkownikom, którzy najbardziej tego potrzebują. Wymaganie zapewnienia najwyższego poziomu wydajności i bezpieczeństwa podczas gdy codzienne funkcje budynku są nieustannie rozszerzane, sprawia, że niskonapięciowe systemy dystrybucji nigdy nie powinny być traktowane jak zwykły element wyposażenia.

 Wszystkie te czynniki stanowią wyzwanie dla konsultantów ds. usług budowlanych i wykonawców instalacji elektrycznych. Dla najbardziej wnikliwych specjalistów jest to jednak okazja do dostarczenia lepszych produktów oraz usług w celu zapewnienia swoim klientom większego komfortu i lepszej jakości.Zgodnie z powiedzeniem, że nie można zarządzać tym, czego nie można zmierzyć, ważne jest, aby najpierw uzyskać wgląd w wydajność aparatury łączeniowej i powiązanego z nią sprzętu.
Wraz z rozwojem projektów szaf sterowniczych, producenci rozdzielnic elektrycznych zapewniają najbardziej nowoczesne urządzenia do ochrony obwodów, które są wyposażone w funkcje umożliwiające zdalny dostęp do stanu sieci i informacji diagnostycznych. Umożliwia to wielu specjalistom - w tym wykonawcom konserwacji i inżynierii, doradcom ds. usług budowlanych, zarządcom obiektów i właścicielom budynków - monitorowanie parametrów stanu urządzeń oraz powiązanie tych informacji z systemami zarządzania budynkami.

Jako przykład rozwoju tego trendu w praktyce, firma Eaton uruchomiła niedawno nową generację powietrznych wyłączników mocy wyposażonych w nowy blok zabezpieczeń Power Xpert Release (PXR), których funkcje obejmują wbudowany moduł komunikacji Modbus i funkcję selektywności logicznej w standardzie, jak również interaktywny wyświetlacz LCD, wskaźnik stanu baterii, port USB, zintegrowaną funkcję testowania i diagnostyki.

Ponadto darmowe oprogramowanie Power Xpert Protection Manager umożliwia inżynierom połączenie wyłącznika z komputerem PC lub laptopem w celu konfiguracji i przetestowania wyłączników oraz gromadzenia danych potrzebnych dla systemów kontroli i konserwacji. Usprawniona konserwacja jest ogromnym priorytetem dla tych, którzy chcą wydłużyć czas pracy, unikając nieplanowanych przerw. Konsekwencje przestojów można sobie łatwo wyobrazić. Nie tylko zagrażają one dostawie produktów i usług, ale także stanowią ryzyko utraty dobrego wizerunku danej firmy.

Odporność na zwarcia łukowe jest zatem niezbędna w instalacjach niskonapięciowych. Norma Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej IEC 61439 określa minimalne wymogi bezpieczeństwa takiego sprzętu, a specjaliści za to odpowiedzialni muszą zapewnić, że jest on zaprojektowany, wykonany i przetestowany w tym standardzie. Jednakże zgodność z tą normą niekoniecznie zwiększa ochronę przed zwarciami łukowymi i biorąc pod uwagę potencjalnie katastrofalne konsekwencje tego typu awarii, firma Eaton zdecydowanie zaleca pójście o krok dalej i wprowadzenie w życie lepszej ochrony w komercyjnych i przemysłowych budynkach o krytycznym zapotrzebowaniu na energię.

Dwie najbardziej skuteczne strategie aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo, to monitoring nadzwyczajnych skoków temperatur, które mogą wskazywać na nadchodzącą awarię, a następnie upewnienie się, że w przypadku zwarcia łukowego zdarzenie zostanie zidentyfikowane w czasie rzeczywistym i rozdzielnica zostanie szybko wyłączona, w ten sposób minimalizując uszkodzenia konstrukcji rozdzielnicy oraz zabudowanej w niej aparatury.W oparciu o wieloletnie doświadczenie w dziedzinie ochrony przed zwarciami łukowymi, sprawdzone rozwiązania dla rozdzielnic niskonapięciowych firmy Eaton obejmują: system ARCON, który wykrywa i reaguje na usterki z największą prędkością na rynku, w czasie krótszym niż dwie milisekundy, co ogranicza uszkodzenia, a także przełomowy system DIAGNOSE, który stale kontroluje temperaturę wewnątrz szafy i zapewnia wczesne ostrzeganie przed potencjalną awarią i podjęcie profilaktycznych działań konserwacyjnych.


Źródło: Eaton

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również