Energa na Kongresie 590

Kongres 590 © Grupa Energa

Udostępnij:

Jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Polsce - Kongres 590 za nami. Forum wymiany myśli, idei i poglądów, na które przedstawiciele gospodarki, biznesu, legislacji, a także polityki czekają cały rok, odbyło się koło Rzeszowa. Trwało od 7 do 8 października. Wzięli w nim także udział przedstawiciele Grupy Energa.

Dwa dni merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń i kontaktów pod egidą najważniejszych osób w Państwie – tak przebiegało tegoroczne wydarzenie. Do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa Podkarpackiego w Jasionce pod Rzeszowem zjechało kilka tysięcy uczestników nie tylko z Polski, ale także z zagranicy. Uroczyste otwarcie miało miejsce w poniedziałek. Kongres zainaugurował prezydent RP Andrzej Duda.Jednym z ważniejszych dla branży energetycznej paneli była dyskusja zatytułowana „Miks energetyczny Polski w 2040 r. Jak sfinansować transformację energetyczną?”. Rozpoczęła ją konferencja prasowa Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego.  - Polityka energetyczna wyznaczana przez Rząd prowadzi do ogromnej zmiany. Zwiększy się wykorzystanie źródeł nisko i zeroemisyjnych oraz znacznie zostanie ograniczony wpływ na środowisko. Ważne jest też, by transformacja energetyczna była technicznie bezpieczna i sprawiedliwa  - powiedział tuż przed rozpoczęciem panelu Minister Energii.

Tematem omawianym na panelu było nie tylko to, jak przebiegać ma transformacja energetyczna, ale też w jaki sposób te rewolucyjne dla branży zmiany mają być finansowane. Krok w tym kierunku wykonała właśnie Energa, która we wrześniu uzyskała środki mające posłużyć w celu inwestowania w OZE. - Grupa Energa może się pochwalić uzyskanym kredytem ESG-linked loan, który został udzielony przez konsorcjum banków. Kredyt posłuży celom związanym z rozwojem sieci dystrybucyjnej oraz z  finansowaniem i refinansowaniem inwestycji w OZE. W kontekście wymogu dywersyfikacji przemyślana transformacja i specjalizacja w obszarze OSD i OZE daje możliwość nie tylko łatwego pozyskiwania finansowania, ale wręcz dywersyfikowania jego źródeł – podkreślił wiceprezes Wadecki.

© Grupa Energa

Nie zabrakło też pytań o perspektywy na 2040 w kontekście działalności samych spółek. Jak firmy energetyczne wyobrażają sobie swoja działalność w tej odległej dziś jeszcze przyszłości? Jak wyobraża sobie ją Grupa Energa? - W perspektywie polskiej energetyki w 2040 r. chciałbym, abyśmy byli firmą efektywną, realizującą potrzeby Krajowego Systemu Energetycznego, zasilającą budżet Państwa i innych akcjonariuszy, realizując jednocześnie strategię niskiej i zerowej emisyjności  – dodał Dominik Wadecki.

W Kongresie 590 wziął też udział premier Mateusz Morawiecki, który zainaugurował drugi dzień wydarzenia. - Przedsiębiorcy oczekują wsparcia ze strony Państwa w promocji polskiego przemysłu i eksportu. Silna gospodarka to nie niskie koszty pracy, ale sprawne instytucje, stabilne finanse publiczne i skuteczna polityka gospodarcza, którą konsekwentnie realizujemy – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Podczas Kongresu 590 rozdano także Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP, którymi doceniane są najlepsze polskie przedsiębiorstwa.Źrodło: Grupa Energa

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również