Energia z morskich fal

platforma na morzu © Sinn Power

Udostępnij:

Już niebawem do słońca, wiatru, rzek mogą dołączyć również morskie fale jako źródło wytwarzania energii elektrycznej. Niemiecki startup Sinn Power już od pewnego czasu prowadzi intensywne testy nad modułową i ekonomiczną elektrownią falową, która korzysta z technologii konwersji fal morskich WEC.

Dryfująca na powierzchni morza platforma składa się z modułów, które posiadają w dolnej części cztery pływaki w postaci okrągłej płyty o średnicy do trzech metrów. Wraz z ruchem fal pływaki te unoszą się i opadają i dzięki czterem zintegrowanym w każdym module przetwornikom energii generowany jest podczas takiego ruchu prąd.

W szczytowym momencie moc każdego modułu wynosi nawet 24 kW, zaś średnio jest to 2,5 kW. Standardowa platforma w konfiguracji siedmiu na trzy moduły jest w stanie produkować rocznie ok. 550 000 kWh energii, co byłoby wystarczającą ilością dla ok. 100 gospodarstw domowych. Naturalnie finalny wynik w dużej mierze uzależniony jest od natężenia fal w danym rejonie, w którym zostanie zamontowana taka platforma.

Co istotne, platforma mogłaby zostać wyposażona dodatkowo w panele fotowoltaiczne oraz turbiny wiatrowe, dzięki czemu ilość wyprodukowanego prądu byłaby większa. Dzięki modułowej konstrukcji możliwa jest praktycznie nieograniczona rozbudowa instalacji, zarówno jeśli chodzi o jej wielkość, jak i kształt.

platforma wytwarzająca energię z fal morskich
Twórcy przekonują, że platforma generująca prąd z ruchu fal morskich będzie świetnym rozwiązaniem dla wszelkiego rodzaju wysp, zapewniając im dostęp do dużo tańszej energii.

Źródło: Sinn Power

Udostępnij:

Drukuj
elektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również