Ethernet w sieciach przemysłowych

Ethernet, CSI, sieci przemysłowe, © CSI

Udostępnij:

O znaczeniu ethernetowych sieci przemysłowych mówi Wiktor Kozioł – produkt manager w firmie CSI

Ethernetowe sieci przemysłowe coraz szerzej stosowane są w automatyzacji produkcji oraz w zarządzaniu i monitorowaniu parametrów wielu urządzeń znajdujących się na małej przestrzeni gdzie stosowanie zbyt wielu urządzeń bezprzewodowych może być kłopotliwe.Coraz więcej urządzeń, takich jak: listwy zasilające PDU, klimatyzatory szaf sterowniczych, wymienniki powietrze-woda można podpiąć do sieci ethernetowej dzięki czemu możemy nimi zdalnie zarządzań i monitorować parametry środowiskowe w czasie rzeczywistym. Zdalne zarządzanie usprawnia nie tylko procesy produkcyjne i pozwala na zwiększenie wydajności zakładu, ale także pozwala na obniżenie kosztów produkcji i zwiększenie żywotności urządzeń.

Wybór urządzeń uzależniony jest od potrzeb danego przedsiębiorstwa i trudno wskazać jednoznacznie, które są najczęściej zamawiane i wdrażane, gdyż jest to też uzależnione od specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej.

Wszystko wskazuje na to, że będą służyć również do sterowania i zarządzania zaawansowanymi procesami w firmach produkcyjnych. Będą pełnić również funkcję monitorowania, a to kolejny atut i tym samym korzyść dla zakładów, które potrzebować będą sprawnych technologii pozwalających rozwiązać szereg problemów. Reasumują, przyszłość może pokazać, że sieci ethernetowe nie będą już służyły jak do niedawna tylko w celu przesyłania danych, a to niewątpliwie daje nadzieję na lepszą efektywność pracy.Uniwersalność standardu ethernetowego pozwala na stosowanie wielu urządzeń różnych producentów

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również