Europa nieprzygotowana do automatyzacji?

Europa nieprzygotowana do automatyzacji Bosch Rexroth

Według raportu Forrester większość europejskich dyrektorów ds. informatyki uważa, że ich organizacje są niedostatecznie przygotowane do automatyzacji, a tylko co piąta firma potrafi jasno określić, w jaki sposób automatyzacja mogłaby usprawnić ich procesy biznesowe.

Trzech na czterech (76%) europejskich dyrektorów ds. informatyki (CIO) uważa, że ich organizacja jest niedostatecznie przygotowana do wdrożenia automatyzacji – podaje ośrodek badawczo-doradczy Forrester. Niewiele lepiej jest w Ameryce Północnej (73%). Najlepiej wypada Azja, gdzie “tylko” dwóch na trzech (65%) ankietowanych CIO uważa, że ich organizacja jest niewystarczająco dojrzała, by sprostać wymaganiom automatyzacji. Według Tomasza Marczuka, menedżera ds. sprzedaży w BPSC, informacje od dyrektorów ds. informatyki są szczególnie ważne, bo ci managerowie doskonale orientują się w sytuacji firmy i jej cyfrowej dojrzałości.

Poziom digitalizacji firm jest nierównomierny

Zdaniem Forrestera problemem europejskich przedsiębiorstw może być brak jasnych celów, które określają, po co firmy chcą się automatyzować. Tylko co piąty (20%) zapytany CIO ze Starego Kontynentu może określić, czego właściwie we wskazanym zakresie oczekuje i jak dzięki niej usprawnić procesy biznesowe. Najsłabiej zdaniem analityków z automatyzacją radzą sobie kraje z Europy Południowej i Wschodniej.

Te wyniki są efektem nierównomiernej digitalizacji – twierdzi Marczuk. – Wystarczy spojrzeć na nasz kraj. Mamy wiele firm, które inwestują w IT, wymieniają oprogramowanie na nowsze i rozwijają park maszynowy. Po drugiej stronie mamy grupę przedsiębiorstw, które nie są tak aktywne na tym polu. Nie modernizują się systematycznie, dlatego automatyzacja jest dla nich wyzwaniem. Potrzebujemy zmiany nastawienia. Digitalizacja nie może być postrzegana jako koszt, a jako inwestycja – wyjaśnia ekspert z BPSC.

Jak będzie wyglądać przyszłość automatyzacji w Europie?

Forrester przewiduje, że w 2021 r. wiele firm zachęconych możliwością wykorzystania rządowych pakietów stymulacyjnych zrewiduje swoje plany. To sprawi, że w perspektywie średnio i długoterminowej będzie przybywać managerów chcących zabezpieczyć przedsiębiorstwo przed zdarzeniami niepożądanymi - podobnymi do pandemii, ale nie tylko, także rynkowymi zawirowaniami. Zdaniem eksperta z BPSC robotyzacja/automatyzacja nie tylko wzmacniana biznesowy układ odpornościowy, ale także poprawia produktywność.

Jeżeli producenci z Europy chcą być konkurencyjni na globalnym rynku, muszą rozwijać inicjatywy w obszarze automatyzacji. To już się dzieje, ale z roku na rok będzie przyspieszać i będziemy świadkami dużych transformacji. Szczególnie w przemyśle – tłumaczy Tomasz Marczuk.

Źródło: BPSC

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę