Fabryka zarządzana przez sztuczną inteligencję wcale nie taką odległą przyszłością

Fabryka zarządzana przez sztuczną inteligencję już za 5 lat Bosch

Jeszcze przed końcem bieżącej dekady możliwy jest taki scenariusz, w którym produkcją w fabrykach będzie zarządzać sztuczna inteligencja – taki jest przynajmniej wydźwięk najnowszego badania Next-Gen Industrial AI przeprowadzonego przez firmę Siemens.

Ponad połowa (54%) menadżerów biorących udział w badaniu uważa, że w ciągu najbliższych pięciu lat to sztuczna inteligencja (SI) przejmie kontrolę nad kluczowymi obszarami przedsiębiorstwa. – Algorytmy już pojawiają się w wielu obszarach. Na razie ich działanie jest punktowe, ale z czasem będzie obejmowało swoim zasięgiem coraz to nowsze i większe obszary – wyjaśnia Tomasz Zając, dyrektor ds. rozwoju w spółce BPSC. Tego samego zdania są pytani przedstawiciele kadry zarządczej. Aż 44% jest przekonanych, że w ciągu najbliższych pięciu lat systemy oparte na sztucznej inteligencji będą sterować pracą maszyn, robotów i całych linii produkcyjnych. A to znacznie przybliży nas do wizji autonomicznej fabryki.

SI żyje z danych

Predykcyjne utrzymanie ruchu już teraz jest z powodzeniem wykorzystywane w branży automotive np. na wydziałach spawalniczych fabryki BMW.

W tym zakładzie niemieckiego producenta sztuczna inteligencja z pomocą czujników monitoruje stan elektrod spawalniczych. Algorytmy SI zasilane wieloma danymi historycznymi są w stanie skutecznie określić czas wymiany elektrod, minimalizując nieplanowane przestoje oraz maksymalizując długość ich użytkowania. Wcześniej pracownik manualnie sprawdzał ich stan, co niejednokrotnie prowadziło do długich i kosztownych przestojów związanych z nagłą potrzebą ich wymiany – tłumaczy Tomasz Zając.

Ponieważ sztuczna inteligencja bez informacji jest niczym więcej niż tylko zaawansowanym programem, pojawia się pytanie, skąd przemysł będzie czerpać dane, które zasilać będą inteligentne algorytmy. Okazuje się, że źródeł może być wiele, ale w najbliższej przyszłości największą popularnością będą się cieszyć cztery z nich.

71% pytanych opierać się będzie na informacjach pochodzących od producentów maszyn i robotów. 70% wykorzystywać będzie dane wewnętrzne firmy. Dla przemysłowców nie mniej istotne niż dane ze środka organizacji są informacje pochodzące od dostawców (70%).  68% pytanych uważa, że bardzo przydatne będą także dane od klientów.

Szeroki zakres możliwości SI

Możliwości zastosowania SI w produkcji przemysłowej jest wiele – od predykcyjnego utrzymania ruchu, technologii rozpoznawania i przetwarzania obrazu po kontrolę jakości czy bezpieczeństwo pracy.

55% analizowanych w raporcie Next-Gen Industrial AI firm, które wdrożyły rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji, już dostrzegło korzyści, jakie wynikają z zastosowania tej technologii. W co trzecim przedsiębiorstwie dzięki SI udało się zautomatyzować i ulepszyć kontrolę jakości. Podobny odsetek (32%) poprawił funkcjonowanie parku maszynowego, dzięki czemu udało się zautomatyzować i zoptymalizować procesy produkcyjne. Natomiast u 30% przedsiębiorstw produkcyjnych sztuczna inteligencja pozwoliła znacznie zredukować liczbę awarii i przestojów maszyn.

Źródło: BPSC

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę