Farnell element14 prezentuje zestaw Arduino Pro Gateway

Farnell element14, bramki, © Farnell element14,

Udostępnij:

Firma Farnell element14 poinformowała o wprowadzeniu do sprzedaży nowego zestawu w postaci bramki Arduino Pro Gateway. Jest to platforma umożliwiająca wkroczenie w świat łączności poprzez protokół LoRa, a więc korzystając z technologii interfejsu bezprzewodowego o ultra dalekim zasięgu i wysokiej odporności na interferencje.

Bramka Arduino Pro Gateway pozwala połączyć się z płytką deweloperską Arduino MKR WAN 1300, umożliwiając tym samym obecnym użytkownikom Arduino, projektowanie i prototypowanie energooszczędnych urządzeń IoT, komunikujących się na dalekie dystanse, a wszystko to w znajomym środowisku Arduino, bez potrzeby zmieniania platform. Instalacja, wdrożenie i zdalne zarządzanie bramką zostało bardzo uproszczone dzięki wykorzystaniu platformy programowej Arduino Create. Pozwala ona użytkownikom na zastosowanie łączności LoRa w wielu różnych aplikacjach, takich jak m.in.:• zautomatyzowane odczytywanie wskazań liczników i mierników,
• monitorowanie warunków środowiskowych,
• instalacje inteligentnych miast,
• automatyka domowa i budynkowa,
• systemy alarmowe i bezpieczeństwa,
• sterowanie w przemyśle,
• systemy irygacyjne,
• monitorowanie w rolnictwie i agrykulturze.

Nowa bramka została zaprojektowana w oparciu o cyfrowy układ radiowy SX1301. Jest to potężny procesor sygnałowy, który pozwala na utrzymywanie niezawodnego połączenia pomiędzy bramką i wieloma bezprzewodowo podłączonymi urządzeniami końcowymi, rozlokowanymi w różnej odległości od bramki. Arduino Pro Gateway pozwala na pracę w maksymalnie 8 kanałach LoRa, w paśmie ISM na częstotliwościach w okolicach 868 MHz, a więc umożliwia odbieranie do ośmiu pakietów LoRa jednocześnie. Oznacza to, że stanowi idealne rozwiązanie do wykorzystania w aplikacjach bramek w sieciach LoRaWAN.

W bramce zaimplementowano funkcję „Słuchaj Zanim Powiesz” (LBT – Listen Before Talk), która pozwala użytkownikom na wysyłanie danych z większą mocą, nadawanych w pierwszym wolnym kanale, uzyskując tym samym większy zasięg transmisji niż w przypadku konwencjonalnych bramek LoRa. Ponadto bramka jest dostarczana z preinstalowanym, zoptymalizowanym algorytmem przekazywania pakietów oraz z wysokiej klasy serwerem sieciowym dla LoRaWAN, pracującym w chmurze Arduino Cloud na serwerach włoskiej firmy A2A.

Dodatkowo, oprócz samej bramki, komunikującej się w sieci LoRa i bazującej na układzie SX1301, zestaw zawiera:

• przejściówkę dla Raspberry Pi,
• aluminiową obudowę,
• minikomputer Raspberry Pi 3 Model B+,
• zasilacz o napięciu 5 V,
• kabel ethernetowy,
• zewnętrzną antenę.

Hari Kalyanaraman, Global Head of Emerging Businesses and Single Board Computers w Premier Farnell i Farnell element14, powiedział: „Zestaw Arduino Pro Gateway w połączeniu z platformą Arduino Create stanowi łatwe we wdrożeniu rozwiązanie, będące bramką komunikującą się za pomocą protokołu LoRa i użyteczne w szerokim zakresie aplikacji, a w tym w monitorowaniu wartości środowiskowych, sterowaniu w przemyśle i automatyzacji przemysłu, inteligentnych miastach oraz w wielu innych zastosowaniach. Pozwala to inżynierom tworzącym aplikacje LoRa na szybsze wprowadzanie ich na rynek.

Farnell element14 będzie miał swoje stoisko na targach Embedded World, w Norymberdze, w dniach od 26 do 28 lutego. Odwiedzający będą mogli obejrzeć nowy zestaw Arduino Pro Gateway w hali 1, na stoisku 370, które Farnell element14 będzie zajmować wspólnie ze swoją siostrzaną firmą, Avnet Silica.Źródło: Farnell element14

 

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również