FAULHABER dostarcza napęd dla autonomicznego asystenta załogi ISS

FAULHABER

„Załoga” misji Horizons, która wyruszyła na międzynarodową stację kosmiczną (ISS), ma na pokładzie silniki firmy FAULHABER. Służą one jako napęd dla asystenta astronauty CIMON (Crew Interactive Mobile Companion).

Jest to projekt naukowy z pierwszą sztuczną inteligencją (AI) dla ISS. Swobodnie latający demonstrator nowych technologii ma wspierać astronautów w trakcie rutynowych prac poprzez wyświetlanie procedur lub podpowiadanie rozwiązań danych problemów. Na jego ekranie wyświetla się przyjemna twarz, a głos i sztuczna inteligencja sprawiają, że jest on „przyjacielem” członków załogi, z którym mogą oni nawiązać prawdziwy dialog. Towarzysz misji ma za zadanie, między innymi, odciążyć obowiązki związane z codzienną pracą oraz działać jako system wczesnego ostrzegania w przypadku problemów technicznych. Sztuczny pomocnik został opracowany dla Agencji Kosmicznej w Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR) przez firmę Airbus w Friedrichshafen.

Asystent astronauty projektu CIMON, jest wymiarów piłki lekarskiej i waży około pięć kilogramów. W stanie nieważkości unosi się swobodnie w przestrzeni i na polecenie przemieszcza się do astronauty, który potrzebuje pomocy. Porusza się za pomocą czternastu małych śmigieł, które transportują go do wymaganej pozycji i tam zatrzymują. Napędzane są one bezszczotkowymi serwomotorami FAULHABER serii 0824 i sterowane są sterownikami prędkości serii SC1801. Wyboru silników dokonano pod kątem niezawodności oraz długiej żywotności przy zachowaniu bardzo niewielkich rozmiarów, małego ciężaru oraz niskiego zużycia energii.

Misja Horizons z astronautą z niemieckiego ESA Aleksandrem Gerstem planowana jest na czerwiec - grudzień 2018. Sztuczna inteligencja demonstratora nowych technologii została opracowana przy użyciu, między innymi, próbek jego głosu i jego zdjęć. Gerst przejdzie trzy tetsy z towarzyszem miscji: astronauta i jego pomocnik będą eksperymentować z kryształami, wspólnie układać kostkę Rubika oraz zrealizują złożony eksperyment medyczny, w którym CIMON będzie oznajmiał poszczególne kroki i służył jako „inteligentny” latający aparat fotograficzny. Po powrocie Gersta na Ziemię po zakończeniu misji, sztuczny pomocnik pozostanie na pokładzie i będzie służył pomocą kolejnym misjom.

 

Źródlo: FAULHABER 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę