Forum Cobotyki we Wrocławiu już za nami

Raven Media

Druga edycja Forum Cobotyki odbyła się 16 października we Wrocławiu. Tematem przewodnim konferencji była rola robotów współpracujących (cobotów) w ramach koncepcji Przemysłu 4.0 oraz ich wpływ na podniesienie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw poprzez obniżenie kosztów i zwiększenie elastyczności produkcji.

Popularność imprezy przeszła oczekiwania organizatorów. Na Forum zarejestrowało się niemal 200 osób, podczas gdy cała impreza planowała była na frekwencję liczącą 150 osób i to razem z pokazującymi możliwości cobotów partnerami. Goście Forum mogli zapoznać się z programem obejmującym przede wszystkim prezentację praktycznych zastosowań cobotów, rozwiązań przeznaczonych do digitalizacji produkcji i narzędzi do cyfrowego projektowania i symulacji.

– Coboty to obecnie najszybciej rosnący segment automatyki przemysłowej. Zdaniem ekspertów IFR do roku 2019 nastąpi wzrost wartości rocznej sprzedaży robotów przemysłowych na całym świecie o średnio 13%, podczas gdy wskaźnik wzrostu dla robotów współpracujących wyniesie 55%. Stoi za tym szybki zwrot z inwestycji, uniwersalność zastosowań, stosunkowo prosty montaż i uruchomienie oraz łatwość programowania tych urządzeń – mówi Paweł Lewandowski, CEO Encon-Koester.

Roboty współpracujące sprawdzają się między innymi w takich zadaniach jak montaż, wkręcanie, klejenie, spawanie, podnoszenie i umieszczanie przedmiotów podlegających produkcji, polerowanie i formowanie wtryskowe. W niektórych zastosowaniach coboty zajmują się także obsługą innych maszyn. W wielu przypadkach coboty umożliwiają automatyzację procesów, w których wcześniej nie brano tego pod uwagę. W zestawieniu z narzędziami do prototypowania i digitalizacji stanowią oś nowoczesnego zakładu, wybudowanego w myśl koncepcji Przemysłu 4.0, w którym współpraca ludzi i robotów umożliwia pracę bez zabezpieczeń ochronnych, zwiększając przy tym wydajność i jakość produkcji.

          Zobacz też: Galeria zdjęć z Forum Cobotyki

Forum Cobotyki było okazją zobaczenia wielu aplikacji w jednym miejscu i sprawdzenia, jakie procesy cobot może usprawnić w firmie. Na przykład Universal Robot pokazał na żywo jak cobot UR sprawdza się m.in. procesach pakowania i paletyzacji. Zaprezentował też montaż precyzyjny elementów z obszaru elektroniki, a także maszynę CNC współpracującą z ramieniem robotycznym.

W tym roku organizatorem Forum była firma Encon-Koester. Wydarzenie skierowane było do dyrektorów fabryk, menadżerów produkcji, inżynierów robotyków i automatyków, zarówno z dużych, jak i małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych.

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę