Giętkie mikrobaterie dla odzieży elektronicznej

mikro baterie, odzież elektroniczna, czujniki, © Instytut Fraunhofera

Udostępnij:

Specjalne giętkie mikrobaterie przeznaczone dla inteligentnych ubrań wyposażonych w czujniki i elektronikę opracowała firma Fraunhofer IZM. Mają one, według wynalazców, znacznie większa wydajność niż te wcześniej stosowane.

Współczesna elektronika otacza nas wszędzie i we wszystkich dziedzinach życia. Odpowiednie czujniki mogą zbierać, przetwarzać i gromadzić dane pomiarowe o naszym ciele. Służą do tego tak zwane wearables – systemy które można nosić przy ciele i odbierają sygnały pomiarowe z bliska. Aby zasilać te czujniki bezprzewodowo, potrzebne są elastyczne akumulatory, które dostosowują się możliwie jak najlepiej do materiału, jednocześnie spełniając wymagania dotyczące energii elektrycznej. Naukowcy z Instytutu Fraunhofera IZM opracowali w tym celu mikrobaterię.


Urządzenia do noszenia stosuje się na przykład w medycynie do zbierania danych długoterminowych EKG. Czujniki zintegrowane z odzieżą są lekkie i elastyczne można wygodnie mierzyć bicie serca pacjenta. Opaska noszona w czasie fitness mierzy m.in. puls pacjenta w trakcie joggingu.  

Według Instytutu Fraunhofera przewiduje się, że urządzenia do noszenia odzieży mają szybki potencjał wzrostu: do 2020 r. Powinny osiągnąć wartość rynkową 72 miliardów euro.


TOP w kategorii
 

Źródło: Instytut Fraunhofera

Udostępnij:

DrukujetAChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również