igus produkuje przyłbice metodą formowania wtryskowego

©

Udostępnij:

Dzięki formowaniu wtryskowemu ponad 2500 przyłbic opuszcza biuro igus Polska, zapewniając bezpieczeństwo pracowników opieki medycznej oraz placówek oświatowych.

Ochrona personelu medycznego oraz innych instytucji jest wciąż jednym z kluczowych wyzwań. Jednak wystarczająca ilość odpowiedniego sprzętu o niezbędnej jakości nie jest szybko dostępna na rynku. Rozwiązania obejmują osłony twarzy, które osoby prywatne i firmy produkują obecnie na całym świecie za pomocą drukowania 3D. Firma igus Polska również pomaga i przekazuje pierwsze 2500 przyłbic, częściowo wykonanych metodą formowania wtryskowego.

Przyłbice z powodzeniem wykorzystywane są w placówkach medycznych, zapewniając bezpieczeństwo personelu.Prusa, producent drukarek 3D, opracował osłonę twarzy i umieścił projekt w Internecie do bezpłatnego pobierania, aby chronić lekarzy, personel pielęgniarski i inne osoby pracujące bezpośrednio z pacjentami. Celem jest produkcja przyłbic na jak największej liczbie drukarek 3D. Projekt jest już uważany za sukces, ponieważ indywidualne osoby, producenci i firmy na całym świecie biorą udział w programie i pracują nad tym, by produkować osłony twarzy. Firma igus również bierze udział w tym ogólnoświatowym projekcie i wykorzystuje zalety metody formowania wtryskowego do produkcji ramek. Formowanie wtryskowe umożliwia ekonomiczną, masową produkcję przyłbic.

Montaż samej przyłbicy jest bardzo prosty: do polimerowej ramki, wykonanej metodą formowania wtryskowego, wystarczy przymocować przy użyciu odpowiednich otworów arkusz folii z tworzywa sztucznego, który osłania twarz. Osłona twarzy nie zastępuje maski ochronnej zakrywającej usta; taka maska ​​powinna być dodatkowo noszona. Przyłbice zapewniają jednak dodatkową ochronę, szczególnie dla oczu. Chronią także przed instynktownym dotykaniem twarzy i tym samym bliskim kontaktem z wirusem. 

Kilka firm zapytało nas, czy my, jako producent trybofilamentów, możemy zapewnić im materiał do produkcji ramek metodą druku 3D – mówi Monika Gawryś, Product Manager druku 3D w firmie igus. – Oczywiście posiadamy takie rozwiązania, jednak to wciąż nie rozwiązywało prawdziwego problemu, polegającego na stosunkowo wysokiej cenie oraz długim czasie produkcji, zajmującej więcej niż dwie godziny. Oznaczało to, że mogliśmy wykonać tylko kilka części na dzień. 

Dlatego igus zdecydował się na wykorzystanie zalet innej metody, a mianowicie formowania wtryskowego. Do produkcji wykorzystano materiał pochodzący z recyklingu iglidur A200. Doktor Thilo Schultes, odpowiedzialny za produkcję narzędzi, mówi – Przy pomocy odpowiedniej formy możemy produkować i wysyłać ponad 10 000 ramek  tygodniowo z fabryki w Kolonii. W rezultacie jesteśmy w stanie produkować przyłbice masowo, przy znacznie obniżonych kosztach. igus produkuje formy na własny koszt.

Źródło: igus

Udostępnij:

Drukuj
elektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również