Inicjatywa Software République. Czego dotyczy?

Inicjatywa Software République. Czego dotyczy? Software République

Dyrektorzy generalni Atos, Dassault Systèmes, Grupy Renault, STMicroelectronics i Thales, ogłosili swoje plany nawiązania współpracy w celu stworzenia Software République, mającej zapewnić nowy, otwarty system sprzyjający tworzeniu innowacji z zakresu inteligentnej mobilności. Połączenie komplementarnej wiedzy pozwoli partnerom wspólnie opracowywać i wprowadzać na rynek systemy i oprogramowanie zapewniające urozmaiconą i zrównoważoną ofertę mobilności dla miast, regionów, przedsiębiorstw i mieszkańców.

Sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, mobilne technologie, wbudowana elektronika i technologia wirtualnych kopii bliźniaczych pozwolą osiągnąć wyjątkową jakość nowych produktów i usług, a system innowacji stworzony przez pięciu liderów w obszarze motoryzacji i technologii, jest otwarty na nowych członków i sprzyja współpracy.

Z szacunków Boston Consulting Group wynika, że do 2035 r. globalny rynek mobilności wzrośnie o 60%, osiągając wartość 11 mld euro. Wzrost ten będzie spowodowany głównie pojawieniem się innowacji technologicznych w postaci m.in.: pojazdów elektrycznych, nowych komponentów, nowych usług posprzedażowych oraz innych usług o wartości dodanej, których udział w globalnym rynku mobilności wzrośnie z 5% do 45% . Główni branżowi gracze z innych kontynentów, którzy otrzymują wsparcie od państwa, już teraz rozwijają wiele z tych technologii za pomocą ulepszonych strategii integracji. Założyciele Software République wyrażają pilną potrzebę, aby Europa stworzyłay wspólnie zrównoważony system, który zapewni im suwerenność w tym obszarze.

Wielotorowa współpraca

Obszary, na których ma skoncentrować się współpraca, to: wspólnie rozwijanie i wprowadzanie na rynek inteligentnych systemów mobilności umożliwiających realizację dopasowanej i elastycznej oferty. W ramach tego można wyróźnić: inteligentne systemy ułatwiające bezpieczną łączność między pojazdem a jego cyfrowym i fizycznym środowiskiem, systemy symulacji oraz zarządzania danymi w celu optymalizacji przepływów w obszarach i przedsiębiorstwach oraz system energetyczny upraszczający proces ładowania pojazdu.

Co więcej, w ramach Software République dyskutowany jest m.in. projekt Plug and Charg, obejmujący nowych technologii i usług umożliwiających automatyczne rozpoznawanie samochodu elektrycznego podłączonego do kompatybilnego punktu ładowania, dzięki czemu cały proces miałby odbywać się bez angażowania użytkownika.

Software République stawia na innowacje

Ponadto plany działań koncentrują się także na optymalizacji przepływów mobilności w różnych obszarach, co konsumentom ułatwi wybranie najlepszego środka mobilności pod względem czasu, komfortu oraz zużycia energii, operatorom umożliwi wzbogacanie oferty usług, władzom publicznym: prowadzenie symulacji i wdrażanie planów mobilności w ramach zarządzania kryzysowego, organizowanych wydarzeń itp., a urbanistom dokładniejsze planowanie przestrzenne.

Chcąc skutecznie wspierać innowacje, Software République będzie również dążyć do stworzenia funduszu inwestycyjnego na potrzeby finansowania najbardziej obiecujących start-upów. W ramach tej inicjatywy powstanie także inkubator dla start-upów zajmujących się technologią inteligentnej mobilności, który zapewni dostęp do wspólnego wirtualnego środowiska programistycznego i eksperymentalnego, a także mentoringu za pośrednictwem sieci wartości. Aby uruchomić system start-upów i uniwersytetów, partnerzy Software République planują zorganizować data challenge, co ma przyczynić się do rozwoju elektrycznej, połączonej i autonomicznej technologii mobilności jutra.

Źródło: Software République

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę