Innowacyjny system WIN firmy WERMA

Instom

Mimo sporych nakładów na automatyzację procesów produkcyjnych oraz systemów nadzoru produkcji ponoszonych obecnie przez wiele przedsiębiorstw, ryzyko awarii i wynikających m.in. z tego powodu przestojów grozi teoretycznie każdemu zakładowi produkcyjnemu. Firma WERMA przygotowała autorski system WIN, który ma być sposobem na ograniczenie negatywnych skutków tego typu zjawisk.

Firma WERMA dostarcza klientom technologię stosowaną przy wdrażaniu technik lean production, czyli metod efektywnego zarządzania produkcją, których celem jest ograniczenie marnotrawstwa oraz zwiększenie wydajności pracy.

Innowacyjność systemu WIN

Jest to tani i łatwy w instalacji bezprzewodowy system monitorowania i sterowania, który może być zastosowany praktycznie w każdej maszynie i urządzeniu, niezależnie od jego wieku, konstrukcji i stopnia automatyzacji. WIN (Wireless Information Network) łączy w sobie technologię kolumn sygnalizacyjnych z technologią bezprzewodowej transmisji danych, dając przy tym możliwość archiwizacji dzięki funkcjonalnemu oprogramowaniu MDC (Machine Data Collection).

System ten składa się z modułów WIN slave podłączanych do kolumn sygnalizacyjnych KombiSIGN oraz modułu WIN master, który umożliwia monitorowanie danych z 50 stanowisk roboczych, z których każde może wysyłać do 8 sygnałów jednocześnie. WIN master może zostać podłączony za pomocą kabla Ethernet do komputera PC lub serwera znajdującego się w znacznej odległości od monitorowanych urządzeń. Zasięg działania systemu WIN można zwiększyć dzięki modułom WIN slave. Każdy slave może podzielić sygnał maksymalnie na trzy, dodatkowe slave'y. Odległość, jaką można osiągnąć pomiędzy nadajnikami to 300 m, także maksymalna odległość, jaką jesteśmy w stanie uzyskać w sprzyjających warunkach od mastera do ostatniego (trzeciego w kolejności) slave'a, wynosi do 900m.

Dostępna jest również wersja systemu WIN performance, która oferuje szereg dodatkowych funkcji, m.in. moduł licznika, który daje możliwość kontrolowania ilości produkowanych elementów, czy moduł produktywności, który pozwala przeanalizować efektywność dla pojedynczej maszyny lub całego zakładu podczas różnych okresów pracy np. nocnej zmiany.

Korzyści płynące z zastosowania systemu WIN

W rozbudowanych halach produkcyjnych ciężko jest uzyskać kompleksowy przegląd wizualny stanu pracy maszyn. Jest to spowodowane m.in. tym, że maszyny zasłaniają się wzajemnie lub na hali panują inne warunki ograniczające widoczność, np. silne nasłonecznienie. W takim wypadku doskonałym rozwiązaniem będzie system WIN. Na jednym ekranie można przedstawić aktualny status wszystkich kluczowych maszyn i procesów. Olbrzymią zaletą jest tutaj kompatybilność ze wszystkimi maszynami bez względu na ich wiek i stan techniczny. System WIN może być w prosty i tani sposób zaadaptowany do już istniejących instalacji.

Innym atutem systemu WIN jest bezprzewodowa praca, co eliminuje problem z instalacją przewodów i przyśpiesza wdrożenie. Mocnym punktem systemu WIN jest także intuicyjne oprogramowanie, które nie wymaga licencji, dzięki temu możliwe jest udostępnienie informacji w nim zawartych dla dowolnej liczby użytkowników.

A teraz wyobraź sobie, że jesteś na ważnym spotkaniu lub w delegacji, daleko od swojej firmy. W tym czasie nastąpiła awaria jednej z maszyn. Nagle otrzymujesz powiadomienie o nowej wiadomości w skrzynce e-mail. Okazuje się, że to system WIN wysłał powiadomienie o awarii, dzięki czemu masz szansę szybko zareagować i zminimalizować straty związane z tym zdarzeniem. Niskie koszty wdrożenia i eksploatacji powodują, że system WIN może „spłacić się” po krótkim czasie.

System WERMA WIN ma wiele wdrożeń referencyjnych. Przyczynił się do poprawy produktywności m.in. w branży motoryzacyjnej (Continental, TRW), farmaceutycznej (TEVA Limited) czy w logistyce magazynowej (Amazon).

Dzięki zastosowaniu systemu WIN straty produkcyjne i czasy przestojów maszyn/stanowisk pracy zostały zredukowane o x% w skali roku. Plan produkcji zakłada 2816 godzin pracy rocznie (w oparciu o dwuzmianowy system pracy i 80% efektywności lini produkcyjnej).

 

© Instom

Wniosek: przy inwestycji 3000 euro oraz ograniczeniu odpadów produkcyjnych i przestojów o 2% w skali roku, system WIN "spłaci się" już po 10 miesiącach używania.

Design i funkcjonalność

Popyt na nowoczesny i stylowy design wzrasta także na rynku technologii przemysłowych i sygnalizacyjnych. Firma WERMA stawia nie tylko na funkcjonalność swoich produktów, ale również przywiązuje uwagę do ich walorów estetycznych. Obok wersji kolumn ClassicLOOK (czarne obudowy, kolorowe klosze) oferuje wersję DesignLOOK (srebrne obudowy, przezroczyste klosze). Jeśli sygnał świetlny nie jest nadawany, kolumna w wersji DesignLOOK pozostaje niemalże niewidoczna, wtapiając się idealnie w tło dzięki swej częściowej transparentności. Kolumny te idealnie wkomponują się w środowisko, w którym np. pracują maszyny o konstrukcji opartej na profilach aluminiowych oraz doskonale sprawdzą się w miejscach silnie nasłonecznionych.

Źródło: INSTOM

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę