INSTOM – urządzenia bezpieczeństwa i sygnalizacji

Werma

Firma INSTOM od ponad 20 lat oferuje na polskim rynku elementy bezpieczeństwa pracy maszyn oraz sygnalizacji. Nasi dostawcy, którzy są wiodącymi producentami na rynku europejskim, wprowadzają nowe, innowacyjne rozwiązania, które chcielibyśmy Państwu przedstawić.

PIZZATO P-KUBE Krome – klamka bezpieczeństwa, jakiej jeszcze nie było

Wszędzie tam, gdzie maszyny zabezpieczone są za pomocą ryglowanych osłon, istnieje obowiązek uniemożliwienia ich otwarcia podczas pracy oraz wyeliminowania możliwości obejścia zabezpieczeń. Do takich właśnie zadań firma Pizzato stworzyła rodzinę klamek bezpieczeństwa P-KUBE, a najnowszym urządzeniem z tej serii jest klamka P-KUBE Krome.

Krome łączy w sobie wysoką wytrzymałość dzięki stalowej płycie mocującej o grubości 5 mm z ergonomią zaokrąglonego uchwytu oraz funkcjonalnością wbudowanego przycisku wielofunkcyjnego i opcjonalnego wielokolorowego podświetlenia LED. Urządzenie może być stosowane zarówno w osłonach uchylnych, jak i przesuwnych – prawostronnych lub lewostronnych. Produkt jest przyjazny systemom LOTO.

 

© INSTOM

 

P-KUBE Krome jest dostępny w wersji astynowej oraz podświetlanej za pomocą diod RGB. Do dyspozycji użytkownika oddano 7 kolorów mogących sygnalizować różne stany pracy.

Dzięki wyżej opisanym funkcjom klamka P-KUBE Krome może zastąpić kilka urządzeń, które byłyby potrzebne w przypadku standardowej aplikacji. Przycisk pozwala zrezygnować z paneli sterowniczych, np. do resetowania lub odryglowywania. Podświetlenie daje możliwość zastąpienia tradycyjnych kolumn sygnalizacyjnych. Generuje to realne oszczędności kosztów oraz przestrzeni.

Klamka P-KUBE Krome jest kompatybilna z opisanymi poniżej elektroryglami Pizzato z serii NS oraz NG.

PIZZATO NG i NS – wyłączniki bezpieczeństwa z technologią RFID

Wyłączniki serii NG oraz NS są to wyłączniki bezpieczeństwa z funkcją ryglowania drzwi lub osłony. Urządzenia te wyposażone są w elektroniczny system do wykrywania klucza oparty na technologii RFID. System ten uniemożliwia wysterowanie wyłącznika za pomocą nieprzypisanych do niego aktywatorów. Aktywatory przeznaczone do tej samej wersji wyłączników mogą posiadać miliony różnych kombinacji kodowania i są klasyfikowane jako urządzenia blokujące o wysokim poziomie kodowania zgodnie z normą EN ISO 14119.

Wyłączniki serii NG oraz NS zostały wyposażone w specjalne układy elektroniczne i mogą zostać wyposażone w dodatkowe elementy, które pozwalają utworzyć aplikacje o maksymalnym poziomie bezpieczeństwa PLe/SIL3 przy wykorzystaniu jednego urządzenia zabezpieczającego. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie liczby przewodów oraz komponentów układu bezpieczeństwa wokół zabezpieczonej maszyny, co ma swoje pozytywne przełożenie zarówno w wymiarze ekonomicznym, jak i funkcjonalnym (brak zbędnego okablowania, krótszy czas wykonania instalacji).

elektrorygiel typu NG firmy Pizzato © Instom
elektrorygiel typu NS firmy Pizzato © Instom

Jedną z najistotniejszych zalet wyłączników serii NG oraz NS jest możliwość łączenia szeregowego aż do 32 wyłączników przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa PLe określonego przez normę EN 13849-1 oraz SIL 3 określonego przez normę EN62061. Połączenie szeregowe wyłączników zapewniające maksymalny poziom bezpieczeństwa można wykonać wtedy, gdy na końcu układu znajduje się moduł bezpieczeństwa podłączony do ostatniego wyłącznika serii NG/NS w szeregu.

Wyłączniki serii NS posiadają polimerową obudowę i gwarantują siłę trzymającą klucz na poziomie 2100 N. Wyłączniki serii NG natomiast posiadają metalową obudowę oraz zapewniają siłę trzymającą klucz na poziomie nawet 9750 N. Dodatkowo wyłączniki NG posiadają certyfikaty: UL, TUV oraz EAC. Wyłączniki bezpieczeństwa są wyposażone w wyjścia sygnałowe oraz wyjścia bezpieczeństwa OSSD typu PNP. Ponadto wyłączniki posiadają otwór przelotowy na klucz, co pozwala na uniknięcie niebezpieczeństwa gromadzenia się w otworze różnego rodzaju pyłów i kurzu. Klucze wyposażone są również w specjalne uszczelki, które pozwalają zachować funkcjonalność w zapylonych środowiskach. Urządzenia przeszły pomyślnie testy zanurzeniowe dla stopnia ochrony IP67 wg normy IEC60529, a dzięki zastosowaniu przepustów kablowych o odpowiednim stopniu ochrony urządzenia mogą być stosowane na maszynach, które poddaje się myciu pod strumieniem wysokiego ciśnienia ciepłej wody. Wyłączniki pomyślnie przeszły także testy na stopień ochrony IP69k zgodnie z normą ISO 20653, podczas których zastosowano strumienie wody o temperaturze 80°C pod ciśnieniem 100 atmosfer.

Wyłączniki posiadają wiele rozwiązań usprawniających ich użytkowanie. Mają wbudowane, widoczne na frontowym panelu diody LED, które pozwalają na szybką diagnozę stanu pracy bądź awarii. Wszystkie wyłączniki serii NG oraz NS są znakowane za pomocą lasera, co sprawia, że oznaczenia nie ścierają się i nie zanikają z upływem czasu, nawet w ekstremalnych warunkach. Istnieje możliwość zakupu wyłączników serii NS oraz NG ze zintegrowanym grzybkiem awaryjnym.

PROTEC – wygrodzenia przemysłowe

Jednym ze sposobów zabezpieczenia stref niebezpiecznych jest zastosowanie wygrodzeń bezpieczeństwa. Firma Protec jest jednym z wiodących producentów modułowych systemów wygrodzeń przemysłowych. Są one łatwe w montażu, wytrzymałe, a ich cena jest atrakcyjna. Dla zastosowań, w których zachodzi potrzeba wygrodzenia np. maszyn lub robotów nie emitujących podczas pracy iskier lub wiórów na dalekie odległości, idealnie sprawdzą się systemy Novatek lub Techno, które zbudowane są z wytrzymałej na uderzenia siatki. Dzięki odpowiedniej kolorystyce oraz wielkości oczka możliwa jest swobodna obserwacja pracy maszyn w wygrodzonej strefie.

 

 

Firma Protec daje również szerokie możliwości personalizacji wygrodzeń, np. zamiast siatki można zastosować panele wykonane z PVC lub blachy. Rozwiązania te sprawdzą się np. w wygrodzeniu stanowisk spawalniczych. Ponadto w ofercie firmy znajduje się szeroka gama drzwi otwieranych lub przesuwanych jedno- oraz dwuskrzydłowych. Na specjalne życzenie klient może wybrać kolory wygrodzenia z palety RAL oraz zamówić drzwi z nadrukowanym logo własnej firmy. Jeśli w zakładzie znajdują się maszyny, których praca wytwarza szczególnie uciążliwe bodźce, np. wysoki hałas, można zastosować metalowe kabiny firmy Protec, które zapewniają dodatkowo dźwiękoszczelność.

WERMA EvoSIGNAL – nowe urządzenia sygnalizacyjne

WERMA jest światowym liderem wśród producentów urządzeń sygnalizacyjnych. Słynie z wielu innowacyjnych oraz opatentowanych rozwiązań. W 2019 r. WERMA całkowicie zrewolucjonizowała rynek, zaskakując nową serią produktów.
EvoSIGNAL to szybki i łatwy sposób, aby stworzyć idealne rozwiązanie z zakresu sygnalizacji. Urządzenia sygnalizacyjne ostrzegają, prowadzą i chronią. Rodzaj stosowanych sygnałów optycznych i akustycznych zależy od aplikacji i otoczenia. Z serią EvoSIGNAL jest prościej niż kiedykolwiek wcześniej znaleźć odpowiednie urządzenie sygnalizacyjne. Maksymalnie dopracowany, modułowy system optymalnie pokrywa praktycznie wszystkie obszary zastosowań. Podłączenia wykonuje się w sposób całkowicie intuicyjny. Trzy wersje dostępne w nowej serii są w stanie zastąpić praktycznie całą ofertę urządzeń sygnalizacyjnych. Dzięki temu WERMA zmniejszyła o 20% liczbę numerów katalogowych.

Rodzina EvoSIGNAL została podzielona na 3 serie w zależności od wielkości. Najmniejsza seria Mini służy do sygnalizacji optycznej i akustycznej bliskiego zasięgu (0-20 m) i jest przeznaczona do instalacji w lokalizacjach z limitowaną przestrzenią. Ze względu na jej niewielkie gabaryty oraz wysoką sprawność sygnalizacyjną z pewnością docenią ją producenci mniejszych maszyn i urządzeń. Średnia seria MIDI oferuje optyczną i dźwiękową sygnalizację do użytku na średnich odległościach (10-30 m). Sygnalizator może być montowany wewnątrz i na zewnątrz. Seria MIDI idealnie sprawdzi się jako sygnalizacja przy drzwiach i w aplikacjach dedykowanych bramom. Dobrze się sprawdza przy maszynach i systemach wyposażenia zakładów przemysłowych. Największa seria MAXI przeznaczona jest do dużych odległości wymagających sygnału przyciągającego uwagę (>20 m). Znajdzie zastosowanie w sygnalizacji i ostrzeganiu w dużych kompleksach przemysłowych, elektrowniach czy kopalniach.

 

© Werma

 

Wszystkie serie dostępne są w następujących wersjach napięcia: 12 V, 24 V AC/DC oraz 115/230 V AC. Ponadto MINI oraz MIDI występują w wersjach: optycznej, optyczno-akustycznej i akustycznej. MAXI jako sygnalizacja dalekiego zasięgu występuje jedynie w wersji optycznej.

Dostępne efekty świetlne: TwinLIGHT (światło stałe lub migające), TwinFLASH (światło błyskowe lub EVS) oraz światło obrotowe występujące tylko w serii MAXI (wyzwalane sekwencyjnie za pomocą diod LED).

EVS jest to opatentowany przez WERMĘ rodzaj nieregularnego błysku diod LED, który powoduje, że ludzkie oko odbiera ten sygnał jako bardzo drażniący. Skutkiem jest natychmiastowe przyciągnięcie uwagi. Idealnie sprawdza się w miejscach z dużym naświetleniem. Wszystkie serie pracują w dużym zakresie temperatur od -30°C do +60°C oraz dysponują stopniem ochrony IP66.

Sygnalizacja EvoSIGNAL ma certyfikaty CE, c-UL-us oraz EAC. Sygnalizacja akustyczna obejmuje buczki lub syreny o głośności maksymalnej do 110 dB z możliwą redukcją o 10 dB.

Źródło: INSTOM

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę