Inteligentny system szyn zbiorczych firmy Rittal

Rittal, szyny zbiorcze, szafy sterownicze © Rittal

Udostępnij:

Spółka Rittal zaprezentowała RiLine Compact – modułowy, całkowicie osłonięty system szyn zbiorczych. Ma on za zadanie ułatwić pracę osób montujących zwiększając przy tym ich efektywność oraz bezpieczeństwo. Można go stosować zarówno w pojedynczych szafach sterowniczych, jak i w kompletnych systemach. 

Już od 2017 r. jest dostępny system dystrybucji mocy RiLine Compact, który został zaprojektowany, aby ułatwić pracę konstruktorom i użytkownikom kładąc szczególny nacisk na ich bezpieczeństwo i zwiększając efektywność oraz szybkość montażu. Nie poprzestając na tym, co roku Rittal wprowadza coraz nowsze i innowacyjne elementy systemu, które przynoszą dodatkowe korzyści. To zasady systemu RiLine Compact, czyli sprawdzonego rozwiązania dla kompaktowych rozdzielnic w szafach sterowniczych i małych obudowach. Dzięki siatce otworów o wymiarze 4,5 mm nie traci się cennej przestrzeni na wsporniki szyn zbiorczych, a to dlatego, że tablica rozdzielcza jest pokryta siatką perforowaną na całej szerokości. Umożliwia to podłączenie na jej całej szerokości adapterów i aparatów. W standardowych systemach szynowych stosowane są izolatory szyn, które zajmują przestrzeń do zabudowy na moście szynowym. Dzięki systemowi RiLine Compact można bezpiecznie i zgodnie z normami stosować różne rodzaje urządzeń, nie tracąc przy tym przestrzeni. Podstawę systemu RiLine Compact stanowi tablica rozdzielcza ze zintegrowanymi szynami miedzianymi i pełną siatką stykową. - Tablica wyposażona jest w perforowany system osłon i szyn miedzianych, który stanowi siatkę stykową. Umożliwia beznarzędziowe podłączenie adapterów przyłączeniowych, urządzeniowych czy modułów sterujących silnika. Tablica montowana jest bezpośrednio do płyty montażowej lub do szyny TS35. Sam jej montaż wymaga zastosowania narzędzi, natomiast montaż aparatów na tablicy rozdzielczej już nie – następuje ona na zasadzie technologii wtykowej. Wraz z zabudową komponentów tworzy się połączenie elektryczne z całkowicie zabezpieczoną przed dotykiem tablicą rozdzielczą – mówi Bartosz Kaźmierczyk.

© Rittal

Hybrydowy układ sterowania silnikiem

Niedawno portfolio produktów poszerzyło się o innowacyjny, hybrydowy układ sterowania silnikiem. Jest to małogabarytowy, wielofunkcyjny moduł przeznaczony do instalacji na systemie szyn RiLine Compact. Pozwala zaoszczędzić znaczną przestrzeń w szafie sterowniczej oraz charakteryzuje się łatwym i szybkim montażem. Moduł łączy ze sobą zalety technologii półprzewodnikowej z zaletami technologii przekaźnikowej, zapewniając minimalizację strat mocy oraz uzyskanie 10-krotnie większej żywotności w porównaniu z konwencjonalnymi układami rozruchowymi. Realizuje cztery podstawowe funkcje - rozruchu silnika, układu nawrotnego, zabezpieczenia przed przeciążeniem i zabezpieczenia przed zwarciem. Jest wyposażony w funkcje diagnostyczne wykrywające różnego rodzaju awarie, co zapewnia optymalną ochronę silnika. Dostępne są wersje na trzy zakresy prądowe: 0,6 A, 2,4 A i 9 A. Montaż na systemie szyn RiLine Compact jest szybki i prosty - nie wymaga skomplikowanych czynności łączeniowych kabli, jak w przypadku standardowych rozwiązań. Potwierdzeniem jego wszystkich tych zalet jest nagroda zdobyta w prestiżowym konkursie „Produkt Roku 2018” w kategorii innowacyjności!

- System RiLine Compact znajduje zastosowanie w aplikacjach wymagających małej przestrzeni zabudowy - do mniejszych instalacji sterowniczych i rozdzielczych, a także do bezpośredniej integracji z maszynami i urządzeniami. System ten ujawnia swoje główne zalety podczas montażu, który jest bardzo szybki. Jego komponenty montuje się łatwo i bez użycia narzędzi. Użytkownik jest chroniony przed częściami pod napięciem dzięki działającemu od samego początku zabezpieczeniu przed dotykiem. To zwiększa bezpieczeństwo zarówno systemu, jak i użytkownika, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić czas i zredukować koszty – podsumowuje Bartosz Kaźmierczyk.

Moduły funkcyjne RiLine Compact znajdują zastosowanie w sterowaniu napędami silnikowymi lub w regulacji elementów grzewczych. Moduł sterujący silnika ma szczególnie zwartą konstrukcję i zajmuje o 50% mniej miejsca niż konwencjonalnie okablowana jednostka sterująca. Dzięki technologii hybrydowej urządzenie działa bezstratnie, a styki przełączające nie ulegają nadmiernemu zużyciu. System szyn zbiorczych RiLine Compact umożliwia realizację bardzo zwartych rozdzielni o prądzie znamionowym do 125 A. Łatwe wtykanie komponentów na tablicy przyczynia się do zmniejszenia pracochłonności instalacji.

Źródło: Rittal

Udostępnij:

Drukuj
elektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również