Jak maksymalizować efekty instalacji fotowoltaicznej?

panele solarne, fotowoltaika © Pixabay

Udostępnij:

Odpowiednio eksploatowane moduły fotowoltaiczne nie powinny tracić więcej niż 0,4% swojej rocznej efektywności, tak więc po upływie 25 lat ich wydajność powinna wynosić ponad 80% maksymalnej mocy. Istotnym czynnikiem wpływającym na opłacalność inwestowania w instalacje fotowoltaiczne jest jednak zmieniająca się corocznie cena za energię.

Moc instalacji elektrycznej powinna być dobrana tak, aby pokryć zużycie prądu w gospodarstwie domowym, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów związanych z rachunkami za prąd – tłumaczy Adam Siebierański, kierownik działu obsługi klienta firmy ML System.

Prosumenci rozliczają się z zakładem energetycznym w systemie opustów. Oznacza to, że nadprodukcję energii, która nie została zużyta na cele bieżące, przekazują do ZE. Obrazowo mówiąc: nadwyżka energii magazynowana jest w sieci i odbierana (kiedy instalacja nie produkuje prądu) w stosunku 1:0,8 lub 1:0,7 w zależności od wielkości instalacji.

Jeśli domownicy przez większą część dnia przebywają poza domem, to na bieżące zużycie trzeba założyć ok. 30% całości wyprodukowanej energii. Z tego wynika, że nadprodukcja w wysokości ok. 70% jest oddawana do sieci. Trzeba mieć na uwadze fakt, że prosumenci mający instalację do 10 kWp, mogą odebrać 80% zmagazynowanej energii. Własna elektrownia słoneczna pokryje zatem całe zapotrzebowanie gospodarstwa, jeżeli wyprodukuje więcej energii niż zużycie o ok. 15%. Należy pamiętać, że część energii jest zużywana na bieżąco przez urządzenia podłączone do sieci. 

Ważnym czynnikiem wskazującym na opłacalność inwestowania w instalacje fotowoltaiczne jest zmieniająca się corocznie cena za energię. Wzrost cen prądu znacznie skraca okres zwrotu. Kolejnym czynnikiem zwiększającym opłacalność inwestycji są dotacje oferowane przez rząd, np. program „Mój prąd” (do 5 tys. zł). Możliwość skorzystania z dotacji także znacznie skróci okres zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Można w dużym uproszczeniu przyjąć, że domowa instalacja z dotacją zwraca się średnio po około 5-6 latach, a bez wsparcia po 7-8 latach.

Dodatkowymi elementami, które wpływają na sprawność instalacji, są odpowiedni transport samych modułów, ich montaż, a także dbałość o instalację.

Jeżeli modułu fotowoltaicznego nie uszkodzą ekstremalne warunki pogodowe, to jego żywotność będzie wynosić całe dziesięciolecia – znacznie dłużej, niż zakłada gwarancja na produkt, zwykle wynosząca 10-20 lat. Wszystkie moduły fotowoltaiczne powinny mieć również gwarancję dotyczącą mocy wyjściowej (efektywności). Większość marek paneli słonecznych oferuje 25-letnią gwarancję wydajności na swoje panele słoneczne – dodaje Adam Siebierański.

Panele słoneczne nie powinny tracić więcej niż 0,4% swojej rocznej efektywności, tak więc po upływie 25 lat ich wydajność powinna wynosić ponad 80% początkowej maksymalnej mocy.

Źródło: ML SystemUdostępnij:

Drukuj
elektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również