Jak niebawem będą nas leczyć roboty?

Kuka

Roboty w zastosowaniach przemysłowych wykonują coraz więcej skomplikowanych zadań. Jednak przyszłość nie należy wyłącznie do robotów przemysłowych. W najnowszej edycji konkursu Kuka Innovation Award możemy przyjrzeć się, jakie zabiegi medyczne w niedalekiej przyszłości będą w stanie wykonywać roboty.

Po raz pierwszy w konkursie organizowanym przez firmę Kuka położono nacisk na roboty medyczne, a głównym tematem jest "Zdrowe życie". Po wstępnej analizie zgłoszonych projektów do ścisłego finału zakwalifikowanych zostało pięć zespołów. Teraz będą one miały pół roku na dopracowanie swoich koncepcji i zaprezentowanie ich na targach w Hanowerze w kwietniu przyszłego roku na stoisku Kuki. Dla zwycięskiego zespołu przewidziano nagrodę w wysokości 20 tys. euro. Jednak największą korzyścią może okazać się ewentualny kontrakt z jakimś globalnym producentem, o ile zaproponowane rozwiązanie okaże się na tyle rewolucyjne i możliwe do wdrożenia.

Wszystkie zespoły otrzymają do swoich dalszych prac lekkiego robota współpracującego LBR iiwa o wysokim stopniu czułości, który umożliwia prowadzenie prac wymagających niezwykle precyzyjnego i delikatnego obchodzenia się z obrabianym elementem. W wersji LBR Med robot ten docelowo ma być przeznaczony do różnych zastosowań medycznych w szpitalach czy ośrodkach rehebilitacyjnych.

Finałowe propozycje konkursu Kuka Innovation Award

I&Bot
Celem projektu twórców Capsix Robotics z Lyonu jest przeprowadzenie automatycznego i spersonalizowanego masażu pleców za pomocą LBR Med. Zabiegi są definiowane na ogólnym modelu ciała i dostosowywane do pacjenta za pomocą czujników. Oprócz masażu zaproponowane rozwiązanie ma pozwalać również na przeprowadzanie różnych spersonalizowanych zabiegów na ciało i skórę.

A.I. Collaborative Robot for Laser Treatments
Przewlekłe choroby żylne są zwykle leczone za pomocą terapii laserowej. Zwykle lekarz steruje urządzeniem manualnie, co stanowi spore wyzwanie i wymaga dużego doświadczenia. Portugalski zespół pracowni stosowanej 2AI (sztucznej inteligencji) Politechniki Cavado i Ave opracował system obróbki laserowej wspomaganej robotem, który opiera się na automatycznym wykrywaniu niezdrowych żyłach. Współpraca lekarza z robotem powinna znacznie poprawić wyniki leczenia.

Roboforce
Kolonoskopia jest szeroko stosowana do wykrywania wczesnego raka jelita grubego. Proces ten ma wielkie zalety, ale ma również wady, takie jak niebezpieczeństwo perforacji, bólu i wysokich kosztów. Naukowcy z uniwersytetów Leeds, Vanderbilt i Turyn opracowują zrobotyzowaną platformę z magnetyczną kapsułką, która porusza się w jelicie dzięki magnetycznemu sprzężeniu z zewnętrznym magnesem. Aby zwiększyć bezpieczeństwo i wydajność, zespół wykorzystuje system Roboception Vision i tworzy zewnętrzną mapę 3D pacjenta.

Ironna
Podstawowym wyzwaniem w robotyce neurochirurgicznej jest rozwój autonomicznych i inteligentnych robotów, które mogą być wykorzystywane jako zaawansowane narzędzia chirurgiczne, skracające czas wykonania zabiegu i zwiększające jego bezpieczeństwo. Naukowcy z Uniwersytetu w Zagrzebiu opracowują interaktywny zrobotyzowany system wspomagający neurochirurga w fazie przygotowania chirurgicznego. W przypadku podejścia przedoperacyjnego zespół pracuje na interaktywnym interfejsie planowania chirurgicznego opartym na gestach, a także na metodach sterowania dotykowego i wzrokowego.

Robust
Aplikacja zespołu Politechniki w Monachium zajmuje się zrobotyzowanym leczeniem mikrozłamań w kręgosłupie. LBR Med ma pomagać chirurgowi wstawiać igły do ​​kręgów. Ponadto chirurg otrzymuje informacje o procedurze za pomocą okularów w technologii rozszerzonej rzeczywistości. Celem projektu jest uczynienie obecnej procedury klinicznej dokładniejszą, łatwiejszą w użyciu i bardziej wydajną.

Źródło: Kuka, elektrotechnik.de

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę