Jak technologia 5G wpłynie na cyfryzację przemysłu?

Sami Atiya i Börje Ekholm © ABB

Udostępnij:

Dwa roboty, które dzieli 1500 metrów, i przepisywana na bieżąco wiadomość – ABB, Ericsson oraz Swisscom pokazały jak łatwo i skutecznie można sterować robotami na dużą odległość przy wykorzystaniu 5G W czasie rzeczywistym.

Uczestnicy tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos przekonali się na własne oczy jaki potencjał kryje komunikacja w 5G przy bardzo niskich czasach opóźnień. Dwa roboty współpracuje ABB YuMi ustawiono w odległości 1,5 kilometra od siebie. Gdy jeden pisał wiadomość na piasku, drugi na bieżąco ją kopiował, bez sekundy zwłoki. Poczynania mechanicznych pisarzy można było obserwować na ekranach w obu lokalizacjach. Technologię mobilną piątej generacji dostarczyła firma Swisscom, a Ericsson i ABB opracowały rozwiązanie do komunikowania się maszyn z wykorzystaniem 5G.

Zastępując tradycyjne połączenia kablowe mobilną siecią 5G możemy poprawić elastyczność produkcji. 5G ułatwia połączenie robotów z chmurą i systemami automatyki w fabrykach. Dzięki temu mamy szybszy dostęp do większej ilości danych i podejmujemy trafniejsze decyzje oparte na szczegółowych informacjach, a w konsekwencji – zwiększamy wydajność i niezawodność w całym cyklu produkcyjnym – powiedział Sami Atiya, dyrektor Biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej.

Sieci 5G umożliwią instalowanie i eksploatację dużych flot autonomicznych maszyn i robotów. W instalacjach przemysłowych technologia ta może zastąpić podejście typu „jeden punkt sterowania/jeden cel” (single control/single purpose) systemem, w którym cały park maszynowy może być sterowany z jednego źródła centralnego. W skali globalnej ogranicza to koszty zarządzania systemami OT i IT oraz koszty ich utrzymania.

Współpraca na rzecz technologii 5G między przedsiębiorstwami, władzami i społeczeństwem ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki cyfrowej. Wspierając takie partnerstwa i umożliwiając ich nawiązywanie, można wykorzystywać nowe szanse związane z cyfryzacją – powiedział Börje Ekholm, prezes firmy Ericsson.

Wspólny pokaz z wykorzystaniem naszej sieci 5G to przedsmak jej potencjału oraz możliwości, jakie stwarza w produkcji i robotyce. Nadszedł czas, by wkroczyć w erę 5G – dodał Urs Schaeppi, dyrektor generalny Swisscom.

ABB ciągle pracuje nad rozwiązaniami autonomicznymi dla klientów z różnych branż i segmentów. Na przykład w 2018 r. jako pierwsza na świecie firma umożliwiła zdalne sterowanie promem, uruchamiając autonomiczny system w porcie w Helsinkach.

Źródło: ABBUdostępnij:

Drukuj
elektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również