Jak wybrać silnik elektryczny

Beckhoff,

Rozmowa z Justyną Rudnik z dział marketingu firmy Beckhoff

Jak optymalnie przeprowadzić procedurę wyboru napędu energooszczędnego (zadania, koncepcja napędu, zagospodarowania energii podczas hamowania itp.) i czy warto korzystać z programów oferowanych w tym celu przez dostawców?

Mówiąc o optymalnie przeprowadzonej procedurze wyboru napędu musimy pamiętać, że pierwsze, kluczowe szacowanie wymaga wiedzy i znajomości tematów związanych z mechaniką i doboru maszyn. Zazwyczaj są to po prostu obliczenia ręczne. Najefektywniejszym sposobem wyboru napędu jest na pewno korzystanie z gotowych programów oferowanych przez dostawców, które pozwalają na pełną optymalizację. Idealnym przykładem może być program Motion Designer firmy Beckhoff, który daje możliwość wprowadzenia złożonych układów mechanicznych, obliczania awaryjnego hamowania oraz budowania cyklogramów pracy dla każdej z osi jednocześnie w całej maszynie (realny wykres poboru mocy maszyny). Pozwala on również na obliczanie kompletnych układów napędowych (silnika i przekładni) czy kreowanie pełnych list materiałowych (bill of materials).

Jakie znaczenie w optymalizacji napędów ma: budowa silnika (stojan, wirnik, łożyska itp.), parametry falownika, softstarty, jakość zasilania (jakość energii elektrycznej) itp. i na który z tych elementów powinni zwrócić szczególną uwagę użytkownicy?

Na jakość i długość pracy silnika wpływają dodatkowe siły wchodzące na wałek silnika. W celu zachowania jego trwałości należy zadbać o odizolowanie silnika od układu mechanicznego. Bardzo ważne dla samej efektywnej pracy silnika jest optymalizacja trajektorii ruchu oraz prawidłowo dobrane krzywki, najlepiej wielomiany wysokiego rzędu. W przypadku gdy są prawidłowo dobrane wielomiany trajektorii ruchu uzyskujemy niski pobór energii i łagodną pracę dla maszyny - bez wibracji, szarpnięć etc.

Jakie znaczenie w trosce o energooszczędność ma diagnostyka silnika i monitorowanie jego pracy?

Kluczowy dla efektywnej pracy silnika jest monitoring parametrów jego pracy np. kontrola wibracji, które mają wpływ na jakość łożysk. Całość ma wpływ na lifetime i przewidywanie awarii. Serwa firmy Beckhoff dają możliwość pełnej diagnostyki: od temperatury pracy silnika (istnieje możliwość ograniczenia temperatury) aż po analizę wibracji (za pomocą dodatkowego czujnik) z gotową biblioteką condition monitoring.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę