Klimatyzatory Rittal Blue e+ do zabudowy dachowej

Rittal, klimatyzatory, szafy sterownicze © Rittal

Udostępnij:

Po raz pierwszy energooszczędne klimatyzatory Blue e+ Rittal są dostępne także w wersji dachowej. Urządzenia te przeznaczone są do szaf sterowniczych o wymiarach 800 x 600 mm (szer. x gł.) i mają moc chłodniczą 1,3 kW. W ten sposób można zrealizować przepływ zimnego powietrza od góry, instalując w szafie sterowniczej np. przetwornice częstotliwości. Tego typu klimatyzacja jest dostępna także w połączeniu z nową szafą sterowniczą VX25 jako w pełni zintegrowane rozwiązanie.

Klimatyzatory w wersji dachowej są stosowane w budowie aparatury sterowniczej i rozdzielczej w sytuacji, gdy ciepło musi być odprowadzane na zewnątrz nad szafami. Tak jest w przypadku szaf sterowniczych ustawionych szeregowo – nie ma tutaj miejsca na montaż klimatyzatorów na ścianie. Ponieważ powietrze otoczenia jest zasysane z przodu urządzenia i wydmuchiwane z powrotem, nie są wymagane żadne odległości minimalne od sąsiednich urządzeń czy ściany. Optymalne jest także prowadzenie powietrza wewnątrz szafy sterowniczej: wdmuchiwane w przedniej części szafy sterowniczej zimne powietrze idealnie odprowadza ciepło od zainstalowanych komponentów, takich jak np. przetwornice częstotliwości.Nowe klimatyzatory do zabudowy dachowej serii Blue e+, tak samo jak dotychczasowe urządzenia do montażu naściennego, pracują w połączeniu z ciepłowodem „heat pipe” oraz z tradycyjną technologią sprężarkową. Ponieważ chłodzenie za pomocą „heat pipe” nie wymaga ani sprężarki, ani pompy, zużycie energii jest niewielkie. Zasilania elektrycznego wymagają jedynie wentylatory służące do transportu powietrza przez wymienniki ciepła.

Średnia oszczędność energii na poziomie 75%

Dodatkowa sprężarka w klimatyzatorze działa tylko wtedy, gdy potrzebna jest większa moc chłodnicza. Również chłodzenie sprężarkowe jest bardzo energooszczędne: wszystkie aktywne komponenty są wyposażone w napędy z regulacją obrotów. W sumie urządzenia serii Blue e+, w zależności od warunków otoczenia i zastosowania, oszczędzają średnio 75% energii w porównaniu ze zwykłym klimatyzatorem sprężarkowym. Mniejsze wahania temperatury wewnątrz szafy sterowniczej przyczyniają się do dłuższej żywotności zainstalowanych komponentów.

Nowe urządzenia są ponadto wyposażone w zasilanie wielonapięciowe, co umożliwia bezproblemową eksploatację ze wszystkimi standardowymi napięciami i częstotliwościami sieciowymi. To wielka zaleta szczególnie dla firm działających na całym świecie.Obsługa

Obsługa klimatyzatora odbywa się za pomocą wyświetlacza dotykowego w przedniej części urządzenia. Służy on do wprowadzania podstawowych ustawień i wyświetlania komunikatów statusowych. Wyświetlacz dotykowy może być także zintegrowany z drzwiami szafy sterowniczej. Opcjonalnie dostępny jest również interfejs IoT, który pozwala na łatwą integrację klimatyzatora ze środowiskiem Przemysłu 4.0.

Wariant preinstalowany

Klimatyzator Blue e+ znajduje ponadto zastosowanie w nowym zintegrowanym rozwiązaniu plug & play Rittal. W tym przypadku klimatyzator jest zainstalowany bezpośrednio w górnej części szafy sterowniczej VX25. Zamiast wyposażać standardową szafę sterowniczą w klimatyzację, użytkownik otrzymuje zintegrowane rozwiązanie, które obejmuje kompletny system złożony z szafy sterowniczej i klimatyzacji. Obsługa odbywa się za pomocą wyświetlacza dotykowego, zainstalowanego na drzwiach szafy sterowniczej. Do celów serwisowych klimatyzator można po prostu wyciągnąć do przodu przy otwartych drzwiach.

 

Źródło: Rittal

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również