Komputer Simatic IPC 127E o niewielkich wymiarach, ale dużych możliwościach

Siemens

Komputer przemysłowy zazwyczaj kojarzy się z dużymi rozmiarami, solidną obudową, wytrzymałością na warunki przemysłowe i dosyć wysoką ceną. Jednak Siemens wprowadził do oferty zupełnie nową rodzinę ultrakompaktowych Box PC z rodziny SIMATIC IPC127E, która posiada wszystkie wymienione cechy komputerów przemysłowych z wyjątkiem dużych rozmiarów i… wysokiej ceny. 

Miejsca w szafie sterowniczej nigdy za wiele, a musi ona pomieścić cały system sterujący, często z panelem operatorskim, falownikami i zabezpieczeniami elektrycznymi. W nowoczesnych systemach sterowania maszynami pojawiają się dodatkowe wymagania pobierania i gromadzenia danych z systemów automatyki w celu ich późniejszej analizy i poprawy jakości pracy linii produkcyjnej, zwiększenia wydajności procesu czy zapobiegania awariom. Takie funkcje spełniają komputery przemysłowe, które dzięki swojej otwartości pozwalają na instalację praktycznie dowolnego oprogramowania wykonującego powyższe czynności.

Małe wymiary komputera przemysłowego

Ile przestrzeni potrzeba na taki komputer? Wyobraźmy sobie litrowy karton mleka… a w nim trzy przemysłowe komputery. Box PC 127E zajmuje ok. 0,3 litra przestrzeni. Przy tym może być instalowany w sposób bardzo uniwersalny, więc idealnie sprawdzi się w już istniejących szafkach sterowniczych, gdzie należy jedynie dodać funkcjonalność wymagającą komputera. Dzięki pasywnemu systemowi chłodzenia, braku części mechanicznych i dużym zakresie temperatury pracy (do +55C), można go zastosować nawet w najtrudniejszych warunkach występujących w hali przemysłowej.

Jakość komputera przemysłowego SIMATIC IPC 127E

Siemens wprowadzając zupełnie nową rodzinę SIMATIC IPC 127E zadbał, aby posiadały one podobne cechy jak inne komputery z rodziny SIMATIC, które są szczególnie ważne dla zastosowań przemysłowych. Poza wspomnianą już konstrukcją pozbawioną części mechanicznych i szerokim zakresem temperatury pracy, komputery te zużywają bardzo mało energii elektrycznej – odpowiednio 13W i 15W. Jest to szczególnie ważna zaleta dla systemów wymagających pracy na zasilaniu akumulatorowym lub montowanych w układach zagrożonych częstymi zanikami zasilania. Dodatkowo komputer można wybudzić z trybu uśpienia lub hibernacji za pomocą funkcji Wake-on-LAN i Wake-on-USB.

Zastosowany system operacyjny Windows 10 Enterprise jest w wersji LTSB, więc nie wymusza on automatycznych aktualizacji funkcjonalności tego systemu, a jedynie przy podłączeniu do Internetu pobiera aktualizacje bezpieczeństwa. Wkrótce pojawi się również możliwość zamówienia komputera z preinstalowanym systemem Linux.

Źródło: Siemens

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę